Jak radzić sobie z rywalizacją między rodzeństwem?

Konflikty w rodzinie zdarzają się często i jest to coś całkiem normalnego, tak samo, jak to, że rodzeństwo spiera się ze sobą. Te kłótnie i sprzeczki mogą mieć bardzo różne podłoże, często oparte także na rywalizacji o uwagę rodziców. Jak sobie z tym radzić?

Dlaczego dzieci ze sobą kłócą?

Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ przyczyn może być wiele. Wszystko rzecz jasna może być związane z wychowaniem i tym, jak traktujemy dzieci oraz jaką uwagę im poświęcamy. Jednak to, że będzie dochodzić do konfliktów między rodzeństwem jest raczej oczywistością. Mogą zaczynać się od błahych spraw, zabranej zabawki, zrobienia jakiejś przykrości. Zazwyczaj takie spory równie szybko znikają, co się pojawiają, jednak jeżeli nic z tym nie zrobimy, z czasem może dojść do wykształcenia się rywalizacji, a długotrwała w przyszłości przyniesie wiele przykrych konsekwencji.

Dlaczego dzieci ze sobą rywalizują?

Od zwykłych kłótni i sporów, bardzo łatwo przejść do stanu ciągłej rywalizacji. Jeżeli dzieci nie mogą się pogodzić, wówczas jedno traktuje drugie jako zło konieczne, jako rywala o względy rodziców. Dzieci zazwyczaj zaczynają wówczas toczyć boje na różnych polach, chcąc za wszelką cenę uzyskać przewagę nad rodzeństwem. Czasem chodzi tutaj o sukcesy w szkole, w rywalizacji sportowej, a czasem jest to po prostu zazdrość o młodsze rodzeństwo. Pojawienie się drugiego dziecka w rodzinie, może być dużym ciosem, ponieważ starszy maluch może czuć się mało ważny.

temat uzupełnia:  Jakie zajęcia dodatkowe dla przedszkolaków? 

Jakie konsekwencje może nieść rywalizacja rodzeństwa?

Przede wszystkim nie jest to coś, co pojawi się z dnia na dzień, jednak długotrwały konflikt i uczucie ciągłej rywalizacji niesie duże konsekwencje na wiele lat do przodu. Może to spowodować wyraźne rozluźnienie więzi rodzinnych i poczucie obojętności względem rodzeństwa. Oczywiście niesie to także nieprzyjemną atmosferę w domu i może doprowadzać do bójek i robienia sobie krzywdy. Zazdrość o rodzeństwo może doprowadzić do trwałej niechęci, a także mieć wpływ na obniżenie samooceny.

Jak wychować rodzeństwo bez rywalizacji?

Można byłoby zadać sobie pytanie czy się w ogóle da. Rywalizacja to coś normalne i jest dobra, choć tylko z umiarem i pod kontrolą. Warto jednak ustalić najważniejsze zasady współżycia pomiędzy rodzeństwem, a także podkreślać fakt, że posiadanie rodzeństwa to bardzo ważna rzecz, szczególnie dla starszego malucha, który może być opiekunem i autorytetem. Warto też doceniać dzieci i je chwalić, gdy grzecznie wspólnie się bawią. Co zrobić gdy kłócą się o zabawkę? Najlepiej są im zabrać na ten czas, niech żadne go nie dostanie. Najważniejsze jest jednak to, by rodzice uczyli dzieci odnajdywania kompromisowych rozwiązań w ich konfliktach i że nie trzeba rozwiązywać problemów przez krzyki i bójki.

temat uzupełnia:  Jakie zajęcia dodatkowe wybrać dla dziecka?

Rywalizacja dzieci, a podejście rodziców

Kłótnie i spory są nieunikniona, ale to od nas rodziców zależeć będzie jak i my i dzieci będziemy sobie z tym radzić. Przede wszystkim warto podkreślać dzieciom, że są kochanie, nie tak samo, nie identyczne, ale że każde z nich jest wyjątkowe. Trzeba umieć z dziećmi rozmawiać, żeby móc określić przyczyny ich złości, kłótni i bójek. Nie należy szufladkować maluchów, za to dobrze jest wyraźnie nakreślić zasady zachowań. Rodzice często popełniają te błędy, że przy kłótni rodzeństwa chcą ustalić kto zaczął i co się stało – nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ dzieci będąc pod wpływem emocji zaczną oskarżać siebie nawzajem. Naszym rodzicielskim zadaniem jest to, by je uspokoić, sprowadzić do parteru i doprowadzić do wygaśnięcia konfliktu, zanim wymknie się on spod kontroli i trzeba być przy tym konsekwentnym.

1 komentarz

  1. kowalenko 16 marca 2022 o 12:34

    A ja mam nieco kontrowersyjną opinię, że rywalizacja między rodzeństwem jest dobra – uczy ich życia, dzięki temu będą umieć walczyć o swoje i nie zginą.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.