Zabawy w odgrywanie ról – na czym polegają, jak bawić się z dzieckiem?

Zabawy w odgrywanie ról świetnie rozwijają wyobraźnię dziecka, pobudzają go do aktywności oraz sprzyjają twórczemu myśleniu. Pociecha może naturalnie sama wcielać się w postaci lub zaangażować też rodziców. Jak zatem bawić się z dzieckiem w odgrywanie ról?

Jak bawić się z dzieckiem w teatrzyk?

Ta zabawa na pewno rozwinie w dziecku zmysł aktorski, a może i literacki? Wszystko zależy od tego jaki teatrzyk macie zamiar stworzyć. Najlepiej zainicjujcie taką zabawę przez czytanie książeczek. Dzieci na pewno mają swoje ulubione baśnie, bajki lub opowiastki. To tylko jeden z przykładów, gdyż dzieciaki mogą same powymyślać teatralne scenariusze. Do odgrywania ról na pewno potrzebne są tu także rekwizyty.

Zanim pomożesz dziecku zrobić koronę, berło lub inne atrybuty danej postaci, najpierw zaaranżuj pogadankę o tym, co aktor grający króla, królową lub sługę powinien mieć. Do zabawy możecie wykorzystać maskotki (będą świetną widownią) lub zaprosić babcię czy dziadka. Kurtynę najlepiej wykonać z jakiegoś materiału czy koca. Dobrym sposobem na zabawę w odgrywanie ról jest czytanie na dwa głosy. To może być też świetny sposób, by dziecko nauczyło się ładnie deklamować.

temat uzupełnia:  Jak wzmocnić więź dziecka z ojcem?

Zabawy w odgrywanie ról

Dziecko samo, nieświadomie, bardzo często wchodzi w role. Dziewczynki bawią się w dom, kuchnię, ale także lekarza czy fryzjera. Nawet małe dzieci lubią wcielać się w role dorosłych, dlatego z takim zaciekawieniem podpatrują ich i naśladują. Na rynku nie brak zabawek, które okażą się bardzo przydatne w tego typu rozrywce. Jeśli Twoje dziecko uwielbia bawić się w rodzinę, niech zaprosi do siebie także dzieci sąsiadów czy znajomych. Wspólne gotowanie w dziecięcych garnuszkach, podawanie wyimaginowanym pociechom obiadu to świetny sposób, by wykształcić pewne zachowanie społeczne.

Nie tylko zabawa w rodzinę wspiera pozytywne postawy, dziecko może pobawić się jeszcze w lekarza, dentystę czy inne postaci, które pomagają ludziom. To także dobry sposób na oswojenie pociechy z dentystą czy lekarzem rodzinnym. Na pewno w zabawie w odgrywanie ról pomogą zabawki tematyczne – zestaw dla lekarza, zestaw dla dentysty. Najlepiej, by pozwalały one na różne warianty zabawy.

Zabawy tematyczne

Zabawą tematyczną może być na przykład sklep. Dzieciaki uwielbiają obsługiwać kasę fiskalną czy pakować do małych koszyczków plastikowe warzywa i owoce. Obecnie można nawet kupić zabawkowe pieniądze, co umożliwi najmłodszym świetną zabawę, a może i w przyszłości pomoże uniknąć problemów z matematyką w szkole? Taka zabawa tematyczna to także dobry pretekst, aby porozmawiać z dzieckiem o tym, po co chodzimy do sklepu, skąd biorą się pieniądze i dlaczego należy je szanować.

temat uzupełnia:  Jak chronić raczkujące niemowlę? Jak przygotować mieszkanie, aby było bezpieczne dla raczkującego dziecka?

Zabaw w odgrywanie ról jest bez liku, dzieci najczęściej wybierają te, w których czują się najlepiej. Chłopcy mogą wcielać się w dzielnych strażaków czy policjantów, dziewczynki w księżniczki, piosenkarki lub modelki. Nawet zestaw do dziecięcego karaoke można potraktować jako zabawę w odgrywanie ról – najmłodsi uwielbiają przecież poczuć się jak gwiazdy rozrywki, które mogą wystąpić przed publicznością (nawet jeśli to tylko rodzice czy znajomi).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.