Jak nauczyć dziecko sikać na nocniku? Odpieluchowanie krok po kroku

Nauka sikania na nocniku to proces, który może być pełen sukcesów, ale także nieraz małych wpadek. Jak nauczyć dziecko korzystania z nocnika? Przede wszystkim należy zachować cierpliwość i nie zrażać się niepowodzeniami! Przekażemy Ci kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym szybciej nauczysz dziecko korzystania z nocnika bez zbędnego stresu i frustracji.

Kiedy jest najlepszy moment na odpieluchowanie?

Zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko sikać na nocniku? Nauka korzystania z nocnika wymaga czasu i odpowiedniego przygotowania maluszka do tego procesu. Należy wziąć pod uwagę to, czy dziecko jest na tyle rozwinięte fizjologicznie i emocjonalnie, aby przestać używać pieluszki. Kiedy jest najlepszy moment, aby zacząć odpieluchowanie?

Dzieci zwykle są gotowe do nauki sikania na nocniku między 2. a 4. rokiem życia. Wtedy dojrzałość osiągają mięśnie odpowiedzialne za trzymanie moczu, a maluchy potrafią świadomie kontrolować jego oddawanie. Ważne jest również to, aby dziecko zrozumiało, co oznacza wstrzymywanie oddawania moczu oraz korzystanie z nocnika. Dla małego człowieka pożegnanie się z pieluchą jest ogromną zmianą, dlatego nie należy naciskać na dziecko, aby zaczęło sikać do nocnika.

Wybierz nocnik dla dziecka

Jak nauczyć dziecko sikać na nocniku? Odpieluchowanie zacznij od wyboru nocnika dla swojej pociechy. Na rynku dostępne są zarówno modele dla chłopców, jak i takie dla dziewczynek, więc na pewno znajdziesz toaletę odpowiednią dla Twojego maluszka.

Wyjaśnij dziecku, do czego służy nocnik

Postaw nocnik dla dziecka we wspólnie uzgodnionym miejscu — może to być dziecięcy pokój lub łazienka — aby maluch oswoił się z jego obecnością. Dobrym wyborem jest umieszczenie go w pomieszczeniu, w którym najczęściej przebywa maluch, wtedy łatwiej zaakceptuje on nowy przedmiot. Wyjaśnij dziecku, jakie jest przeznaczenie nocnika i jak można z niego korzystać.

Zachęć dziecko, aby usiadło na nocniku

Nie musisz zastanawiać się, kiedy sadzać dziecko na nocnik. Po prostu zachęć malucha, aby sam usiadał na nocniku — to dla niego okazja do zdobycia nowych doświadczeń. Jednak nie zmuszaj swojej pociechy, by to zrobiła i nie okazuj gniewu, gdy odmówi. Podczas wykonywania czynności pielęgnacyjnych, możesz umieścić brudną pieluszkę w nocniku i powiedzieć dziecku, że siku należy robić w tym miejscu. Maluchy rozumieją proste komunikaty i łatwo zapamiętują, gdzie powinny znaleźć się różne rzeczy.

Poproś dziecko, aby zasygnalizowało, kiedy musi skorzystać z toalety

Kiedy maluch oswoi się z nocnikiem i będzie chętnie na nim siadał nawet bez ubrania, zdejmij mu pieluszkę i zamiast niej załóż majteczki treningowe. Ciekawy wzór na takiej bieliźnie na pewno zwróci uwagę malucha. Teraz poproś, aby dziecko powiedziało Ci, kiedy poczuje, że musi skorzystać z nocnika. Możesz także w trakcie spontanicznej zabawy poruszać temat załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych.

Jeśli zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika, musisz pamiętać, że na początku pewnie nie obejdzie się bez kilku małych wpadek. Jednak nie zniechęcaj się niepowodzeniami! Podczas treningu czystości bardzo ważna jest cierpliwość i spokój, które pozwolą dziecku przejść przez ten etap bez niepotrzebnego stresu. Znasz inne ciekawe sposoby na nauczenie malucha korzystania z nocnika? Podziel się nimi w komentarzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.