O czym pamiętać, projektując plac zabaw dla dzieci do ogrodu?

Projektowanie placu zabaw dla dzieci do ogrodu to praca, której efekty mogą przynieść wiele satysfakcji najmłodszym. Planując nową przestrzeń do zabawy, trzeba mieć świadomość tego, że dobór odpowiednich materiałów czy rozmieszczenie poszczególnych elementów, może mieć duży wpływ na odczucia końcowe naszych podopiecznych. Aby wszystko poszło jak najlepiej, poniżej przedstawiamy wskazówki, o czym pamiętać, projektując plac zabaw dla dzieci do ogrodu.

Bezpieczny plac zabaw dla dzieci w ogrodzie

Dobra zabawa jest ważna na placu zabaw, ale jeszcze bardziej istotne jest zachowanie bezpieczeństwa. Właśnie dlatego, projektując nową przestrzeń dla najmłodszych, warto pamiętać o tym, że żaden z elementów wyposażenia nie może stwarzać potencjalnego i oczywistego zagrożenia. Aby zadbać o bezpieczeństwo dzieci, nawet przy niefortunnych upadkach, dobrze jest wyłożyć całą podłogę miękkim materiałem. Dobrze nadać się tu może tartan, w który często wyposażone są nie tylko większe place zabaw dla dzieci, ale również boiska sportowe, gdzie upadki są równie częste.

Nie można również zapominać o tym, że potencjalnie niebezpieczne mogą być również same akcesoria. Właśnie dlatego pracując nad projektem, lepiej skupić się na nieco mniejszych elementach wyposażenia palcu, z których nawet przypadkowy upadek nie powinien być aż tak niebezpieczny, jak przy bardzo wysokich konstrukcjach.

Solidny plac zabaw dla dzieci w ogrodzie

Skupiając się na poszczególnych elementach i akcesoriach, nie można pominąć kwestii materiału. Jednymi z bardziej popularnych rozwiązań, są dzisiaj drewniane oraz plastikowe place zabaw dla dzieci do ogrodu. Drewniany plac zabaw może okazać się nieco wygodniejszy i czasem tańszy w konstrukcji, ponieważ można go wykonać samemu z dowolnych kawałków drewna, które mamy pod ręką.

Równie popularne są jednak plastikowe place zabaw dla dzieci, które często są wybierane, właśnie ze względu, na ich bezpieczeństwo podczas użytkowania. Wytrzymały plastik nie pozostawia bowiem drzazg i nie niszczy się aż tak szybko. Korzystanie wyłącznie z elementów z tworzywa sztucznego, oznacza również, że połączenie poszczególnych części powinno być odrobinę prostsze, niż w wypadku drewna.

Zabawki na placu zabaw dla dzieci w ogrodzie

Nie można zapominać, że nawet mini plac zabaw dla dzieci do ogrodu powinien mieć wyznaczone odpowiednie miejsce na akcesoria. Miejsce na składowanie zabawek ogrodowych, może być integralną częścią placu, dzięki któremu dzieci podczas zabawy, mogą uczyć się także robienia porządków. Praktycznym sposobem na zaaranżowanie składzika na akcesoria, jest na przykład składana i zamykana piaskownica.

Jak więc widać, projektowanie placu zabaw dla dzieci do ogrodu nie musi być aż takie trudne, ale warto pamiętać o kilku najważniejszych kwestiach. Przede wszystkim, miejsce do zabawy powinno być bezpieczne dla dzieci. Planując budowę, warto też skupić się na tym, z czego przyszła konstrukcja ma być wykonana, z drewna czy plastiku. W naszym projekcie powinno znaleźć się również miejsce, na nawet najmniejszy składzik na zabawki ogrodowe.

1 komentarz

  1. Mama 4 kwietnia 2023 o 14:53

    Plac zabaw dla dzieci do ogrodu powinien być przede wszystkim odpowiednio przemyślany, a elementy bezpieczne, tak by dzieciaki się dobrze bawiły, ale bez narażania ich zdrowia 😉


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.