Jak nauczyć dziecko wiązania butów?

Wiązanie sznurówek jest dosyć prostą czynnością, którą dorośli wykonują niemal codziennie, jednak maluchowi może ona sprawić nie lada kłopot. Jak nauczyć dziecko wiązania butów? Poznaj kilka sposobów nauki wiązania surówek i zamień tę czynność w przyjemną dla malucha zabawę.

Przygotuj but treningowy do nauki wiązania sznurówek

Warto uzbroić się w cierpliwość i zamienić naukę tej czynności w zabawę. Jak zachęcić malucha do sznurowania butów? Przygotuj razem z dzieckiem specjalny but treningowy do nauki wiązania sznurówek. Samodzielne wykonanie takiego bucika sprawi dziecku dużo przyjemności. Wystarczy wykorzystać do tego celu kawałek twardej tektury oraz kolorową tasiemkę lub sznurek. Wytnij kształt buta i zrób po kilka dziurek z każdej strony, aby móc przeciągnąć przez nie prowizoryczne sznurowadła. Pozwól dziecku ozdobić bucik według uznania. Dobrym pomysłem jest przygotowanie dwóch bucików treningowych, by maluch mógł naśladować ruchy rodzica.

Naucz dziecko rymowanki o tym, jak wiązać buty

Możesz posłużyć się wierszykiem, który podpowie dziecku, jak wiązać sznurówki krok po kroku. Istnie kilka historyjek ułatwiających naukę wiązania butów. Jedną z nich jest wierszyk o króliczku, którego uszy to pętelki, inna opowiada o myszkach wchodzących do norki. Ciekawą opcję stanowi również wierszyk o wiewiórce i drzewie. W ten sposób dziecku łatwiej będzie zapamiętać sekwencję następujących po sobie ruchów.

Sposoby wiązania sznurówek

Zapewne każdy ma swój własny sposób sznurowania butów. Jaka metoda będzie odpowiednia w przypadku kilkuletniego dziecka? Możecie przetestować parę technik, aby przekonać się, która z nich okaże się najskuteczniejsza.

Jednym z prostszych sposobów wiązania sznurówek jest stworzenie supełka, a następnie wykonanie dwóch pętelek i przewiązanie ich ze sobą — tę metodę zazwyczaj lubią przedszkolaki, ponieważ nie wymaga skomplikowanych ruchów. Inna technika na wiązanie butów to zrobienie supełka i wykonanie z jednego końca sznurówki pętelki, a potem owinięcie jej drugim i przeciągnięcie sznurówki pod spodem.

Wiązanie butów może być dla dziecka na początku skomplikowane, jednak im częściej będziecie ćwiczyć, tym szybciej maluch opanuje tę umiejętność. Jest wiele zabaw wspomagających rozwój małej motoryki i zręczność — takie jak nawlekanie koralików czy też układanie małych klocków. Dzięki temu dziecko od najmłodszych lat ćwiczy swoje paluszki i łatwiej będzie mu w późniejszym czasie nauczyć się sznurowania butów.

Obuwie do nauki wiązania sznurówek powinno być wygodne. Warto zadbać także o odpowiednią długość sznurowadeł i ich jakość. Dziecko może przydeptywać zbyt długie sznurówki, które często będą się rozwiązywać i sprawiać mu kłopot. Natomiast za krótkie sznurowadła utrudnią maluchowi ich wiązanie. Nie należy wybierać również sznurówek wykonanych z bardzo śliskiego materiału.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.