Co na ściany w pokoju dziecka? Kreatywne rozwiązania dla aranżacji pokoju dziecięcego

Pokój dziecka to nie tylko miejsce, w którym śpi i się bawi, ale też jego przestrzeń i własny osobisty świat. Dlatego też rodzice urządzający pokój dla dziecka najczęściej zastanawiają się nie tylko nad doborem podstawowych mebli, ale i tym, jakie dodatkowe dekoracje w nim umieścić. Co umieścić na ścianach pokoju dziecka? Farba, tapeta, naklejki, a może coś jeszcze innego? Jakie dekorację odpowiednie do powieszenia na ścianach pokoju dziecięcego?

Co dać na ściany do pokoju dziecka?

Tak naprawdę możliwości jest bardzo wiele i wcale nie ograniczają się tylko do wyboru pomiędzy klasyczną tapetą (wybór wzorów jest duży), a farbą (co daje też duże możliwości nie tylko kolorystyczne). Można postawić jeszcze na fototapety czy też zmiksować ze sobą kilka wariantów, kolorów i wzorów w jedno. Dodając do tego jeszcze liczne dekoracje w postaci naklejek, obrazków czy innych form dobrych do ozdobienia pokoju malucha. Co warto jest więc wziąć pod uwagę?

temat uzupełnia:  Jakie zajęcia dodatkowe dla przedszkolaków? 

Jaka farba na ścianę do pokoju dziecka?

Coraz częściej spotykanym trendem jest malowanie ścian farbami i nie chodzi tylko o pokój dziecka. Nie trzeba jednak ograniczać się do klasycznej bieli, paleta barw jest znacznie szersza, a do tego daje też więcej możliwości. Można na przykład jedną ścianę pomalować jednym kolorem, a inną drugim kolorem – ważne żeby całość sprawiała harmonijne wrażenie i pasowała do wystroju wnętrza. Istotne jest także zastosowanie odpowiednich farb, czyli takich bezpiecznych dla dziecka (farby lateksowe i dyspersyjne). Ciekawym rozwiązaniem są także farby luminescencyjne, czyli świecące w ciemnościach, którymi można pokryć elementy dekoracyjne czy któryś z fragmentów ściany.

Fototapeta do pokoju dziecięcego

Jest to opcja coraz bardziej zyskująca na popularności i wcale nie jest taka zła! Fototapety nie są drogie, a do tego na rynku mamy naprawdę duży wybór wzorów, zarówno z motywami bajkowymi, jak również nawiązującymi do nauki. Fototapeta z mapą świata lub układem słonecznym czy nawiązująca w jakiś sposób do zainteresowań dziecka może być prawdziwym strzałem w dziesiątkę, przy czym nie musi znajdować się na wszystkich ścianach pokoju. Wystarczy wykorzystać do tego tylko jedną ze ścian, albo jej fragment, dzięki czemu stanie się wyrazistym, mocnym akcentem. Reszta ścian może być w jednolitym kolorze pomalowana farbą i to w zupełności wystarczy.

temat uzupełnia:  Filmy dla dzieci. Jakie filmy spodobają się dzieciom?

Naklejki i inne formy dekoracji ściany

Naklejki, podobnie jak fototapety zyskują wiele na popularności. Dzięki nim można oryginalnie ozdobić pokój dziecka dostosowując to do jego zainteresowań, a także tworząc przestrzeń bardzo zindywidualizowaną. W ten sposób można na jednolicie zamalowanej ścianie stworzyć pomysłowe dekoracje – drzewa, ptaszki, kwiaty, gwiazdy i wiele, wiele innych możliwości. Do wyboru są najróżniejsze kształty, kolory i rozmiary, a to jak zagospodarujemy ścianę i jej powierzchnie zależeć będzie tylko od nas i naszej pomysłowości.

Ściana jako tablica

Częstym problemem pojawiającym się wśród dzieci jest to, że lubią one mazać, rysować i palcować ściany, które znajdą się w zasięgu ich rąk. Przez to konieczne jest częste ich mycie, albo i malowanie. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie jednej ze ścian, lub jej fragmentu jako osobistego brudnopisu dla dziecka, czyli ściany-tablice. Można to zrobić wykorzystując farbę do tablic (zwaną potocznie farbą tablicową) i pokryć nią wybraną powierzchnię. Gdzie tu forma ozdoby? Dzieci mogą w ten sposób pokrywać ją swoimi rysunkami, wyzwalając swoją kreatywność i prezentować je każdemu. Same rysunki dzieci też przecież będą doskonałą dekoracją dla ich pokoju.

temat uzupełnia:  Zabawy w odgrywanie ról – na czym polegają, jak bawić się z dzieckiem?

Dekoracyjne panele na ściany do pokoju dziecka

Bardzo popularnym rozwiązaniem jest także wykorzystanie paneli naściennych czy tynków dekoracyjnych. W pokojach dzieci także znajdą one swoje zastosowanie i mogą być doskonałą dekoracją. Do wykorzystania mamy najróżniejsze wzory i kształty i najczęściej są to różne figury geometryczne. Wiele różnych elementów można ułożyć w taki sposób, jaki będzie nam najbardziej odpowiadał.

Oczywiście możliwości ozdobienia ścian jest znacznie więcej. Można chociażby powiesić girlandy, dzieła artystyczne dzieci, różnego rodzaju zawieszki, łańcuchy, lampki i tak dalej. To co nas ogranicza to jedynie nasza wyobraźnia. Istotne jest jednak to, by nie przesadzić, pokój dziecka powinien być urządzony ze smakiem, a wrzucenie zbyt wielu ozdób w jedno miejsce może bardziej przytłoczyć, niż zachwycić.

1 komentarz

  1. Zuza 18 lutego 2019 o 10:59

    Myślę, że fototapeta z postaciami z ulubionej bajki może dać dziecku sporo frajdy. Ostatnio oglądałam przykładowe wzory, okazuje się, że wybór jest teraz bardzo szeroki.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.