Moskitiera nad łóżeczko dziecięce – jak ją prać? Jak czyścić moskitierę nad łóżeczko?

Moskitiera kojarzy nam się głównie z noclegami w egzotycznych krajach. Jednak coraz częściej pojawia się i u nas. Lata są bardzo upalne, dokucza nam ciepło, a otwierając okna, narażamy się na ataki insektów. Właśnie dlatego dobrze jest się od nich osłonić, a już na pewno – uchronić przed nimi dzieci. Jak? Kupując moskitierę nad łóżeczko dziecięce.

Moskitiera nad łóżeczko dziecięce – czy potrzebna?

Dużo mówi się dzisiaj o tym, by do łóżeczka dziecięcego nic nie przymocowywać, by wewnątrz nie znajdowało się nic prócz materaca z prześcieradłem. Chodzi głównie o bezpieczeństwo maluszka. W pierwszym półroczu jego życia zapobiegać ma to śmierci łóżeczkowej, a później ma chronić przed ryzykiem zaplątania się w tekstylia, czy podduszenia w wyniku wtulenia w nie twarzy.

Jest jednak rzecz, o której warto pomyśleć, gdy urządza się pokój dla niemowlaka. Mowa o moskitierze. Zazwyczaj szyta jest z cienkiego materiału o strukturze siatki. To sprawia, że jest niezwykle lekka, przewiewna, ale chroni przed insektami.

Taka moskitiera nad łóżeczko może przybrać różne formy. Najtańsza jest niczym pokrowiec na łóżeczko. Naciąga się ją jak prześcieradło. Niestety to powoduje, że dość szybko może ulec zniszczeniu.

Zdecydowanie lepiej jest postawić na moskitierę nad łóżeczko, którą przywiesza się pod sufitem lub model ze stelażem, który przykręca się do ramy łóżeczka. To będzie znacznie bardziej wytrzymałe rozwiązanie. Kosztowniejsze – to fakt. Jednak lepiej zapłacić więcej, a mieć moskitierę na dłużej.

Moskitiera nad łóżeczko dziecięce – jak ją prać?

Zanim kupi się moskitierę nad łóżeczko, trzeba przemyśleć to, jak się ją będzie prać. Przede wszystkim chodzi tutaj o taką na stelażu. Dobrze, gdy zwyczajnie da się ją z niego w prosty sposób zdjąć. Zdecydowanie łatwiej jest ją bowiem później wyczyścić.

Moskitiery wieszane pod sufitem zazwyczaj mają okrągły drut, który wprowadza się do tunelu, więc da się później znowu łatwo przywrócić moskitierę do pierwotnego wyglądu. Chodzi zwłaszcza o marszczenie tkaniny. W przypadku moskitiery montowanej na łóżeczku na stelażu lepiej dopytać sprzedawcę.

A jak prać moskitierę? Z uwagi na to, że jest to bardzo cienki i delikatny materiał, zdecydowanie lepiej jest prać ją w delikatnych środkach chemicznych takich jak proszek do prania lub płyn do naczyń. Lepiej unikać wszelkich wybielaczy. Więc jeśli wybiera się białą, a takie są najpopularniejsze, to dobrze jest ją prać na tyle często, żeby nie było konieczne przywracanie jej bieli.

Jak czyścić moskitierę nad łóżeczko?

Wiadomo już, że lepiej wypiąć z moskitiery okrą lub zdjąć ją ze stelaża przed praniem. W tekście wspomniano już również o tym, by zastosować delikatne środki myjące. Ale jak właściwie czyścić moskitierę? Tutaj kluczowe są zalecenia producenta. Dobrze sprawdzić na metce, na opakowaniu lub na stronie sprzedającego, jaka jest zalecana pielęgnacja. Niestety z pewnością jedynym możliwym sposobem na wyczyszczenie będzie pranie ręczne. To jednak dość uciążliwe przy tak długim materiale. Nie mówiąc o wykręcaniu go i suszeniu. To nie dość, że męczące, to jeszcze można uszkodzić tkaninę.

Myślę, że warto spróbować wyprać moskitierę w pralce, ale wybrać niską temperaturę, małą ilość obrotów i program skierowany do delikatnych tkanin. Tak wyprana moskitiera będzie lepiej doczyszczona, wypłukana i odwirowana, niż gdyby próbować to zrobić ręcznie.

4komentarze

 1. Mandarki 10 września 2021 o 10:12

  W sumie to nie wiedziałam, czy jest taka konieczność i bałam się, że popsuję. No ale racja – lepiej prać regularnie. Jakoś tak człowiek, jak brudu na oczy nie widzi, to zapomina, że jednak kurz i roztocza są… Muszę tylko sprawdzić, jak wypiąć moskitierę ze stelaża.


 2. Viola 3 listopada 2021 o 14:04

  Gdy pierwszy raz prałam moskitere, to zrobiły się dziury. i nie wie wiedziałam jakimi środkami piorącymi mam prać… Szkoda, że nie przeczytałam wcześniej jak odpowiednio prać moskitere. Bo rzeczywiście materiał jest bardzo cienki ale nie sądziłam, że będą takie negatywne skutki.


 3. Czyścioch 4 stycznia 2022 o 09:20

  Jak dla mnie moskitiera nad łóżeczkiem to zbędny zbieracz kurzu. Lepiej zamontować moskitierę w oknie lub stosować inne sposoby walki z owadami.


 4. Czesia 23 sierpnia 2022 o 11:56

  Ja to wrzucam moskitierę do pralki na pranie dziecięce i jest okej, jeszcze mi się nie zepsuła.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.