Czego uczyć dziecko w wieku przedszkolnym? Jak wspierać rozwój przedszkolaka?

Dziecko w wieku przedszkolnym wymaga szczególnej uwagi, ponieważ to czas intensywnego rozwoju wszelakich umiejętności. Maluch poznaje świat z każdej perspektywy tj. społecznej, psychicznej oraz ruchowej. Potrzebuje ogromnego wsparcia rodziców, którzy powinni tłumaczyć mu nowe rzeczy i wspomagać jego naukę. W poniższym artykule podpowiadamy, jak uczyć dziecko w wieku przedszkolnym.

Co jest ważne w rozwoju przedszkolaka?

Przedszkolaki codziennie uczą się i poznają nowe rzeczy, dlatego głównym zadaniem każdego rodzica jest ułatwianie im podejmowania wyzwań, pokazywanie otaczającego świata, wytłumaczenie poszczególnych zjawisk i wskazywanie najlepszych rozwiązań. Rodzice w tym czasie stają się swego rodzaju przewodnikami, na których dzieci mogą polegać i im zaufać. Nie jest to łatwe zadanie, dlatego dorośli również potrzebują wsparcia i drogocennych wskazówek. Porady dla rodziców przedszkolaków znajdziesz na babychic.pl/kategoria/przedszkolak, które pomogą w wywiązaniu się z tej niezwykle ważnej roli.

Dzieci często czują się zagubione, dlatego bardzo ważne jest wpieranie ich w poznawaniu nowych rzeczy, pokazywaniu szeregu rozwiązań, zachęcaniu do podejmowania nowych wyzwań, a także nauczenie jak radzić sobie w trudnych sytuacjach. Na tym etapie maluchy zawierają pierwsze przyjaźnie, a to rodzi z kolei kolejne kwestie związane z niepowodzeniami i rozterkami na tle emocjonalnym. Kłótnie, konflikty pojawiające się podczas zabawy, walka o bycie liderem w grupie czy chęć zwrócenia na siebie uwagi to bardzo powszechne zjawisko w tym wieku. Również i na to rodzic musi być przygotowany i wiedzieć, jak dziecku wytłumaczyć i pokazać sposoby rozwiązywania konfliktów.

temat uzupełnia:  Nauka jazdy na nartach to nie wszystko. Czego nauczy się Twoje dziecko w przedszkolu narciarskim?

Każdy maluch wymaga indywidualnego podejścia, jedno dziecko jest bowiem nieśmiałe i niechętne do zawierania nowych przyjaźni, inne z kolei jest pobudzone, wszędzie go pełno i trudno za nim nadążyć. W kwestii rozwoju psychoruchowego rodzice powinny bacznie obserwować swoje pociechy, szczególnie na to, w jakim kierunku rozwija się mowa dziecka. Wszelkie odstępstwa od normy muszą być konsultowane z wychowawcą lub logopedą.

Jak wspierać rozwój ruchowy dziecka w przedszkolu?

Dziecko w tym wieku jest pełne energii i wykazuje ogromną potrzebę ruchu. Zatem każda wykonywana przez niego czynność powinna być dostosowana do jego możliwości i umiejętności. Dotyczy to zarówno podstawowych zabaw podwórkowych typu berek, w chowanego czy klasy, jak również zajęć organizowanych przez przedszkole. Aby wpierać rozwój ruchowy dziecka i przede wszystkim, odciągnąć je od komputera czy telewizora, warto zapisać jego na basen, taniec, zajęcia sportowe, sztuki walki lub rytmikę. W ten sposób maluch znajdzie źródło do wyładowania drzemiących w nim pokładów energii oraz w dużym stopniu pomoże rozwijać poszczególne umiejętności. Takie zajęcia pobudzają dodatkowo mózg do pracy. Ogólnie rzecz biorąc aktywności fizyczna, ma szczególne znaczenie dla rozwoju przedszkolaka.

temat uzupełnia:  Moskitiera do łóżeczka dziecięcego, którą wybrać?

Jak wspierać rozwój mowy u przedszkolaka?

Wymowa to kolejna kwestia, na którą każdy rodzic musi zwrócić szczególną uwagę. Jeśli zaobserwuje się jakieś wady, należy niezwłocznie skonsultować się z logopedą, aby jak najszybciej je wyeliminować i nie pozwolić na ich dalszy rozwój. Poza tym logopeda przygotuje dziecko również pod kątem sztuki czytania i sprawdzi, czy u dziecka nie rozwijają się predyspozycje do dysleksji. Czytanie książek odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu się mowy, zatem trzeba dziecku jak najwięcej czytać. Bardzo dobrze sprawdzają się w tym zakresie baśnie, przekazywane z pokolenia na pokolenie lub własne opowiadanie. Pozwoli to na rozwijanie wyobraźni, która jest bardzo potrzebna w dorosłym życiu.

Jak wspierać rozwój manualny i intelektualne dziecka w przedszkolu?

Każdemu dziecku w wieku przedszkolnym pomogą gry kształtujące logiczne myślenie, czyli różnego rodzaju planszówki takie jak warcaby lub szachy. Na kreatywne myślenie dobrze wpływa budowanie klocków, z których maluch tworzy własne konstrukcje, ułożone w jego głowie. W ten sposób rozwinie u siebie również zdolności techniczne. Oprócz tego warto popracować nad jego zdolnościami manualnymi, czyli nad sztuką pisania. Do tego potrzebne są wyćwiczone ręce, dlatego warto, aby dziecko lepiło dużo z plasteliny, ciastoliny, czy z gliny. W ten sposób wypracuje palce i kiedy w szkole przyjdzie do mierzenia się z trudnościami, jakie niesie za sobą nauka pisania, dla niego to wcale nie będzie takie straszne.

temat uzupełnia:  Zabawy w odgrywanie ról – na czym polegają, jak bawić się z dzieckiem?

1 komentarz

  1. Zawadzka 29 grudnia 2021 o 13:44

    Jak dla mnie bardzo ważne jest zaszczepienie w dziecku pasji, żeby coś go nakręcało, żeby chciało się stawać ciągle lepszymi lepszym, żeby się wyróżniało na tle innych. Właśnie przedszkole jest idealnym czasem na to – dziecko jest kumate i ma chęć poznawania nowych rzeczy.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.