Jaką dietę stosować przy biegunce u dziecka?

Biegunka jest dolegliwością, która często dotyka dzieci. Najczęściej jest jednym z objawów choroby, ale może wynikać również z zatrucia. Warto wiedzieć, że u maluchów biegunka może być bardzo niebezpieczna. Trzeba więc mieć wiedzę, jak postępować, by wspomóc szybsze dojście do zdrowia przez dziecko. Pomaga w tym przede wszystkim właściwa dieta. Co dać do jedzenia dziecku z biegunką?

Dieta przy biegunce u dziecka

Dziecko, które ma biegunkę – niezależnie od tego, czy jest ona wynikiem zakażenia wirusem, bakterią, czy pasożytem – przede wszystkim leczy się dietą. Właśnie dlatego tak ważne jest, by wiedzieć, co podać maluszkowi do jedzenia. Sposobów żywienia na co dzień jest wiele, znaleźć je można w poradnikach, jak te na best4kids.pl/kategoria/dieta-dziecka, ale przy biegunce dziecka trzeba zastosować jeden schemat. Jaki? Przede wszystkim nawadnianie. Nie można dopuścić do tego, by dziecko się odwodniło, gdyż jest to dla niego niebezpieczne. Jak poić maluszka?

Jak poić dziecko przy biegunce?

W przypadku biegunek u dzieci trzeba skupić się przede wszystkim na dostarczaniu płynów. Najlepsza jest woda, ale warto spróbować podać dziecku specjalne preparaty nawadniające. Zawierają elektrolity, których najwięcej traci dziecko przy biegunce. W aptekach kupić można elektrolity w proszku, które wystarczy rozpuścić w wodzie. Nie są smaczne, więc dziecko może grymasić, ale warto je zachęcać, by małymi łyczkami piło taką zawiesinę. Oczywiście woda to podstawa. Jeśli jednak dziecko woli herbatkę lub rozcieńczony sok – można proponować i te. Najważniejsze jest, by piło cokolwiek.

Jaka zupa przy biegunce?

Po kilku godzinach można zaproponować dziecku zupę. Oczywiście na wodzie, nie na wywarze mięsnym czy warzywnym. Najlepiej sprawdza się zupa z marchewki lub z dyni. Pektyny w nich zawarte spowalniają ruch jelit, osłaniają błonę śluzową, zapobiegając jej podrażnieniu, działają zapierająco, zagęszczając konsystencję stolca. Ponadto fermentują w jelitach, w wyniku czego powstają kwasy tłuszczowe tak potrzebne jelitom do regeneracji. Dobrze przy biegunce sprawdza się również kleik ryżowy.

Co dziecko może jeść przy biegunce?

Jeśli dziecko wykazuje chęć jedzenia, to przy biegunce zalecana jest dieta lekkostrawna. Wskazane jest chude mięso i nabiał. Oczywiście pod warunkiem, że dziecko nie jest na nie uczulone.

Z owoców poleca się szczególnie banany. Mają działanie przeciwbiegunkowe – chronią błonę śluzową jelit. Dzięki bananom poprawia się również konsystencja stolca. Przy biegunce sprawdzają się również jabłka, ale te powinny być tylko po obróbce cieplnej, a więc gotowane lub pieczone. Mus jabłkowy będzie idealny, można też podać dziecku kompot z jabłek.

Czego nie podawać do jedzenia dziecku przy biegunce?

Biegunka nie jest dobrym czasem na podawanie dziecku produktów o wysokiej zawartości błonnika, które przyspieszają perystaltykę jelit. Tak więc na czas choroby zdecydowanie warto odstawić produkty pełnoziarniste: pieczywo, kasze gruboziarniste, płatki owsiane oraz warzywa w surowej postaci.

Oczywiście dziecku, które cierpi na biegunkę, nie powinno się podać ciężkostrawnych i tłustych produktów, w tym tłuszczów w postaci oliwy, oleju, czy masła. Lepiej też unikać dużej podaży cukrów prostych, a więc nie dawać dziecku słodyczy, soków, dżemów. Również warzywa wzdymające, jak kapusta czy cebula oraz strączkowe lepiej jest odstawić przez pierwsze dni walki z biegunką.

3komentarze

  1. JulkaJulka 9 stycznia 2023 o 08:15

    Jeśli chodzi o zupę, to ja polecam sprawdzony rosół z ryżem!


  2. Kenji 6 lutego 2023 o 10:57

    Ja zawsze będę powtarzał, że podstawa to dużo wody! Trzeba o niej pamiętać szczególnie przy takim strasznym odwodnieniu


  3. Mama 8 lutego 2023 o 10:41

    Jak mój synek ma biegunke to przede wszystkim pilnuje żeby pił dużo wody i słabe herbatki. Oprócz tego lekkie zupki, żeby dobrze nawodnić organizm. Zdecydowanie nie może jeść żadnych słodyczy, ani ciężkostrawnych potraw!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.