Co dawać dziecku do picia? Najlepsze napoje dla dzieci

Ze względu na dużą zawartość cukrów prostych powodujących gwałtowne skoki insuliny we krwi oraz nadmierne pobudzenie słodkie napoje czy nawet soki owocowe nie powinny stanowić podstawy diety dzieci. A co w takim razie warto podawać maluszkom do picia?

  1. Woda dla dzieci
  2. Herbatki
  3. Soki owocowe

1. Woda dla dzieci

Podstawą diety każdego człowieka powinna być woda, która doskonale nawadnia organizm, nawilża skórę, reguluje temperaturę ciała oraz błyskawicznie gasi pragnienie. Przy czym należy pamiętać, że najzdrowsza jest woda niegazowana.

Od najmłodszych lat możesz podawać wodę źródlaną, która dzięki niskiej zawartości składników mineralnych jest bezpieczna nawet dla niemowląt. Roczne dzieci mogą już dostawać wodę średniozmineralizowaną niskosodową, a od drugiego roku życia można wprowadzić wodę średniosodową.

Podawanie wody jest ważne nie tylko ze względów zdrowotnych. Nie można przyzwyczajać dziecko do słodkich, mocnych smaków napojów, ponieważ nie będą chciały sięgać po nic innego. Z czasem warto natomiast wodę „aromatyzować” domowymi sposobami – dodając cząstki pomarańczy, plasterki cytryny, truskawki lub miętę czy ogórka (te propozycje świetnie orzeźwiają latem). Nie kupuj natomiast gotowych wód sklepowych, w których kryje się sporo cukru i sztucznych aromatów.

temat uzupełnia:  Jak chronić raczkujące niemowlę? Jak przygotować mieszkanie, aby było bezpieczne dla raczkującego dziecka?

Podczas zakupu wody dla maluszka zwrócić też uwagę, czy posiada opinię Instytutu Matki i Dziecka oraz opinię Centrum Zdrowia Dziecka.

2. Herbatki

Z czasem możesz zacząć wprowadzać do diety dziecka herbatki owocowe oraz ziołowe. Nie można natomiast podawać małym dzieciom czarnej oraz zielonej herbaty, które zawierają teinę o pobudzającym działaniu. Ponadto mogą utrudniać przyswajanie żelaza, wapnia i witaminy C.

Wybierając herbatki ziołowe, zwróć najpierw uwagę na to, jakie mają właściwości. Niektóre z nich pobudzają trawienie, inne wzmacniają odporność oraz oczyszczają organizm. Ciekawostką jest, że regularne picie czystka zmienia zapach skóry na taki, który jest nieprzyjemny dla owadów. To całkiem dobry sposób na komary latem…

Uważać trzeba przy zakupie herbatek owocowych – powinny składać się wyłącznie z mieszanki suszonych owoców. W sklepach natomiast często znajdziesz czarną herbatę z dodatkiem owoców – dlatego zawsze sprawdzaj ich skład. Cały czas podstawowym napojem podawanym dzieciom powinna być woda.

3. Soki owocowe

Choć powszechnie uważa się, że soki owocowe są bardzo zdrowe, nie można przesadzić z ich ilością – w jednej szklance soku znajduje się dużo cukru prostego, łatwo przyswajalnego przez organizm. Zazwyczaj dziecko zje maksymalnie jedną pomarańczę, a w szklance soku znajdą się aż trzy owoce… Dodatkowo są mocno rozdrobnione, czyli pozbawione odżywczego błonnika.

temat uzupełnia:  Jak przygotować się do karmienia piersią?

Jak więc wybierać soki? Najbardziej wartościowe są świeżo wyciskane, dlatego warto pomyśleć nad zakupem sokowirówki lub wyciskarki do owoców i warzyw. Jeśli jednak decydujesz się na zakup gotowego soku, zwróć uwagę na to, aby na opakowaniu znajdował się napis „sok” – taki napój musi być wyprodukowany w 100% z owoców, a już „nektary” i „napoje” są często sztucznie dosładzane. Lepsze są też soki z miąższem, w którym można znaleźć błonnik.

Nie powinno się podawać więcej niż jednej szklanki soku dziennie. Często w praktyce wygląda to tak, że dziecko wypija nawet litr tego napoju!


A czego nie powinny pić dzieci? Gazowanych oraz słodzonych napojów, które nie dość, że mają dużo kalorii, to obniżają apetyt.

1 komentarz

  1. Marcin 25 lutego 2019 o 15:11

    Uu, wychodzi mi na to, że dziecku do picia powinienem po prostu dawać to, co piję samemu.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.