Czy monitor oddechu dziecka jest niezbędny? Kiedy warto go mieć?

Chcąc zadbać o nasze nowo narodzone dziecko często sięgamy po różnego typu gadżety, które mają nam nie tylko ułatwić opiekę, ale też i zadbać o bezpieczeństwo, zdrowie i życie naszej pociechy. Jednym z takich urządzeń jest monitor oddechu. Czy rzeczywiście jest niezbędny? Po co używać monitora oddechu dziecka? Kiedy warto po niego sięgnąć?

Czym jest monitor oddechu?

Monitor oddechu to specjalne urządzenie, które pozwala na monitorowanie oddechu dziecka, szczególnie w momencie, gdy nie mamy z nim bezpośredniego kontaktu – np. śpi ono w drugim pokoju. Dziecko jest więc w jednym pomieszczeniu z urządzeniem, które w razie czego włączy alarm zawiadamiając, że coś jest nie w porządku, a to pozwala na szybką reakcję rodziców. W przypadku bezdechu, często liczą się sekundy.

Jak działa monitor oddechu?

Przede wszystkim jest kilka rodzajów tych urządzeń, które mogą różnić się między sobą. Najczęściej spotykane urządzenia to te umieszczane w łóżeczku malucha (płytki sensoryczne), tuż pod materacem. Z innych rozwiązań są także monitory bezprzewodowe choćby pieluszkowe czy skarpetkowe. Jak to jednak działa? Urządzenie monitoruje oddech dziecka i jeżeli ten staje się nieregularny, słabszy czy w ogóle zamiera, wszczyna głośny alarm zazwyczaj po kilkunastu sekundach (15-20 sek.). Niektóre urządzenia (pieluszkowe czy skarpetkowe) posiadają także opcję wibracji, gdy więc monitor wykryje nieprawidłowość załącza wibrację by pobudzić dziecko do właściwego oddechu, jeżeli to nie zadziała, dopiero wtedy włącza alarm. Można też znaleźć urządzenia połączone ze specjalną aplikacją, dzięki czemu rodzice mogą na swoich telefonach na bieżąco monitorować stan oddechu maluszka.

temat uzupełnia:  Becikowe i inne dodatki - ile pieniędzy na dziecko możesz dostać?

Dla kogo monitor oddechu dziecka?

Wielu rodziców woli dmuchać na zimne, a wbrew pozorom bezdech u dzieci nie jest rzeczą nadzwyczajną i niejednokrotnie przyczynia się do śmierci łóżeczkowej. Z pewnością każdy rodzic sam powinien określić, co będzie najlepsze dla niego i dziecka, istnieją jednak pewne wskazania medyczne, które posiadanie monitora oddechu wręcz wymuszają. Należą do tego między innymi wady serca dziecka, kłopoty z oddychaniem, w tym przypadki bezdechu występujące w rodzinie. Jeżeli dziecko urodziło się przedwcześnie, jego matka paliła papierosy lub przy porodzie otrzymało niską punktację Apgar, wówczas takie urządzenie także będzie bardzo przydatne.

Czy warto zdecydować się na monitor oddechu?

Monitory przeznaczone są przede wszystkim dla dzieci z grupy ryzyka nagłą śmiercią łóżeczkową, jednakże może dość do tego z wielu różnych przyczyn. Wystarczy, że dziecko się źle ułoży, śpi na brzuszku czy przypadkiem coś zakryje jego buzię uniemożliwiając oddech. Każde dziecko wymaga stałego monitorowania snu i oddechu, a takie urządzenia znacząco to ułatwiają. Nie da się upilnować dziecka 24h na dobę, jak i siedzieć przy nim bez przerwy, gdy ono śpi. Monitor oddechu daje więc gwarancję, że ktoś (coś) nad nim czuwa cały czas.

temat uzupełnia:  Jak wzmocnić więź dziecka z ojcem?

Ile kosztuje monitor oddechu?

Cena urządzenia będzie zależała przede wszystkim od jego modelu. Najbardziej wygodne i funkcjonalne będą te przenośne, z możliwością monitorowania dziecka dzięki aplikacji. Zazwyczaj przyczepiane są do pieluszki lub ubranka, a czujnik sprawdza aktualny stan malucha. Są one jednak też zdecydowanie droższe. Rozstrzał cenowy jest tutaj dosyć szeroki, ponieważ może wahać się od około 100 zł do ponad 1000 zł. Z tego też powodu przed zakupem najlepiej sprawdzi, które urządzenie będzie dla nas najlepsze i na co nas stać. Dobrze jest także wybierać sprawdzone sklepy i producentów z dobrymi opiniami, możliwością kalibracji, a także gwarancją.

1 komentarz

  1. Zbyszek 18 lutego 2019 o 10:32

    Rozpiętość cenowa rzeczywiście spora. Czy cena w znaczący sposób odzwierciedla funkcjonowanie takiego urządzenia? Znaczy, czy te tańsze wystarczająco dobrze wywiązują się ze swoich zadań?


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.