Jaka pościel najlepsza dla dziecka? Czym kierować się przy wyborze pościeli dla noworodka i dla starszego dziecka?

Wybór pościeli dla dziecka nie dla każdego jest taki oczywisty, a wbrew pozorom, gdy planujemy ją zakupić, powinniśmy wcześniej wiedzieć o kilku podstawach, które pozwolą nam na wybór tej najlepszej. Jest to istotne szczególnie w przypadku noworodków, ale i przy starszych dzieciach warto jest wiedzieć czym się kierować przy kupnie.

Wyprawka dla noworodka – pościel

Wyprawka dla noworodka to coś, co najczęściej spędza sen z powiek każdej przyszłej mamie. Oprócz jednak takich podstawowych rzeczy jak ubranka, kosmetyki czy łóżeczko czy materac dla dziecka, warto pamiętać także o odpowiednim doborze pościeli. Chodzi nie tylko o jej rozmiar, ale też materiał, jakość wykończenia czy jej wypełnienie. Dobrze jest się z tym zapoznać.

Jaki rozmiar pościeli dla dziecka?

Na rynku można znaleźć kilka rozmiarów przeznaczonych do pościeli dla dzieci, a i wśród licznych porad na ten temat można odszukać informacje bardziej lub mniej rozbudowane. Jedne z nich mówią, że dla dzieci w wieku 0-5 lat, najlepsza będzie pościel o wymiarach 100×135 cm razem z poduszką 40×60 cm. Można również znaleźć inne rozmiary dedykowane stricte dla młodszych dzieci w wieku 0-12 miesięcy (kołderka 56-x75 cm) oraz w wieku 0-2 lat (kołdra 80×100 cm, poduszki 40×60 cm). Dzieci powyżej 5 lat mogą przestawić się już na pościel w standardowych „dorosłych” rozmiarach, czyli 140×200 cm oraz 160×200 cm.

temat uzupełnia:  Jakie książki wybierać dla dziecka w wieku szkolnym?

Jaki materiał pościeli dla dziecka?

Do najpopularniejszego materiału, z którego wykonywane są pościele należy bawełna i w zależności o użytych włókien możemy mieć do wyboru kilka typów pościeli: flanela, satyna, kora, adamaszek, perkal, dżersej czy batyst. Każdy z nich ma swoje wady i zalety i tak kora jest najtańsza, ale nieco szorstka w dotyku, a flanela wyróżnia się dużą odpornością, miękkością w dotyku i dobrym przewodnictwem ciepła, choć może się kurczyć w praniu. Satyna jest pościelą chłodną, a więc najlepiej pasująca na letnie pory, a dżersej, szczególnie z tym grubym splotem ma wysoką jakość oraz wytrzymałość. Perkal z kolei jest odporny na rozciąganie, wytrzymały oraz gruby.

Jakie powinno być wypełnienie pościeli dziecięcej?

Wybór wypełnienia pościeli będzie miał wpływ przede wszystkim na komfort snu naszego dziecka. Istotna w końcu jest nie tylko poszewka, ale i to z czego wykonana jest poduszka czy kołdra. Mamy tutaj do wyboru trzy podstawowe wypełnienia, czyli: wełniane, puchowe lub z pierzem oraz pościel antyalergiczna.

Pościel wełniana bardzo dobrze trzyma ciepło, jednocześnie zapewniając także odpowiednią wentylację, jest dosyć uniwersalna i świetnie się sprawdza zarówno latem, jak i zimą, dobra dla dzieci z alergią na roztocza, odradza się jednak osobom uczulonym na wełnę.

temat uzupełnia:  Czy warto ćwiczyć jogę w ciąży? Czy joga w ciąży jest bezpieczna?

W przypadku pościeli puchowej czy też tej z pierzem, największą zaletą są duże właściwości cieplne, szczególnie w przypadku wypełnienia puchowego. Dodatkowo te z puchem są lekkie, czego nie można powiedzieć o pościeli z pierzem. Inną zaletą jest fakt, że jedno i drugie to wypełnienia całkowicie naturalne, ale przez to nie nadają się dla dzieci z alergiami. Inną wadą jest to, że te typy pościeli często są siedliskiem zarazków i drobnoustrojów.

Jak sama nazwa wskazuje, pościel antyalergiczna przeznaczona jest dla osób (w tym dzieci) z alergiami. Jest to najczęściej wypełnienie z wykorzystaniem granulatu styropianowego, a najlepszym wyborem są te z włóknami silikonowymi. Taka pościel jest miękka, ciepła i lekka. Dodatkowo ma właściwości antystatyczne, czyli nie zbiera kurzu.

Jak dbać o pościel dla dzieci?

Pielęgnacja pościeli także ma tutaj duże znaczenie, jeżeli chcemy, by zachowała ona swoją jakość i posłużyła dziecku przez wiele lat. W przypadku małych dzieci, warto pościel, jak również inne tekstylia maluchów prać w delikatnych detergentach, innych niż te, w których pierzemy ubrania i tekstylia dla dorosłych. Warto też pamiętać o tym, by przed pierwszym użyciem pościeli, uprać ją w celu usunięcia wszelkich „obcych” zarazków i drobnoustrojów. W przypadku dzieci, najlepiej zmieniać pościel mniej więcej co dwa tygodnie, i prać ją początkowo w temperaturze 90 stopni (u noworodków), a potem w 60 stopniach (u starszych dzieci).

temat uzupełnia:  Becikowe i inne dodatki - ile pieniędzy na dziecko możesz dostać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.