Jak wybierać łóżeczka dla dzieci?

Małe dziecko spędza w łóżeczku większość swojego czasu. To właśnie tam śpi, bawi się, siada oraz nieraz skacze po materacu. Zadaniem rodziców jest wybór takiego łóżeczka dla maluszka, by było ono nie tylko wytrzymałe, ale także bezpieczne. W tym artykule podpowiadamy czym kierować się przy wyborze łóżeczka dla dzieci.

Na co zwracać uwagę przed kupnem łóżeczka?

Najlepiej zdecydować się na łóżeczko solidnie wykonane i bezpieczne, takie które bez szwanku przetrwa dzieciństwo naszej pociechy. Ofert jednak tu nie brakuje, szczególnie tych online. Jeśli natomiast chodzi o ładny design i precyzję wykonania to warto zwrócić uwagę, że łóżeczka dla dzieci sprzedaje atbmeble.pl, producent mebelków do pokoi młodszych jak i starszych pociech.

Niektóre modele łóżeczek będą służyły tylko w okresie niemowlęctwa, inne natomiast okażą się przydatne również kiedy maluch podrośnie. Tylko od rodziców zależy czy zdecydują się na łóżeczko z przewijakiem lub praktycznymi szufladami. Przy wyborze tradycyjnego mebelka drewnianego ze szczebelkami, warto sprawdzić czy posiada ono oznaczenie zgodności z europejską normą, która określa bezpieczeństwo dziecięcych łóżeczek.

temat uzupełnia:  Jak radzić sobie z rywalizacją między rodzeństwem?

Jakie powinno być łóżeczko dla malucha?

Łóżeczko dla malucha powinno być przede wszystkim stabilne. Nie może się zarwać, trzeszczeć ani chwiać na boki. Bardzo ważną kwestią jest tu także wykonanie łóżeczka – jeśli jest ono niestaranne może zaistnieć prawdopodobieństwo, że malec wbije sobie w palec drzazgę. Łóżeczko nie powinno mieć także elementów, które dziecko mogłoby wyjąć i połknąć. Śruby i zlepki muszą być bezpiecznie ukryte w miejscach niedostępnych dla malca. Typowe łóżeczka mają przeważnie rozmiar 120x60cm, ale bywają także większe – 140-70cm. Te ostatnie sprawdzą się na pewno wtedy kiedy pociecha już trochę podrośnie.

Kolaż z łóżeczkami

Jaki materac do łóżeczka?

Najlepiej, by materac do łóżeczka nie był ani zbyt twardy, ani zbyt miękki. Powinien on dopasowywać się do kształtu ciała dziecka, tak, by kręgosłup był równomiernie podparty na całej długości. Obecnie można wybierać pomiędzy materacami piankowymi, lateksowymi, kokosowymi czy sprężynowymi. Dobrym wyborem może okazać się kupno materaca „oddychającego” czyli takiego, który umożliwia swobodny przepływ powietrza. Oczywiście należy pamiętać także o tym, by materac był dobrze dopasowany do łóżeczka – nie może być ani za długi, ani za krótki.

temat uzupełnia:  Czego uczyć dziecko w wieku przedszkolnym? Jak wspierać rozwój przedszkolaka?

Na jakie jeszcze elementy łóżeczka dla dziecka warto uważać?

Kupując łóżeczko dla swojej pociechy wielu rodziców nie bierze pod uwagę tego jak rozmieszczone są szczebelki. A jest to przecież bardzo istotne. Nie mogą one być zbyt blisko siebie, aby dziecko nie mogło przez nie włożyć główki. Nie powinny także być za daleko, by nie utkwiła pomiędzy nimi rączka lub główka dziecka. Niektóre ze szczebelków są wyjmowane po to, by maluch nie próbował wydostać się z łóżeczka górą. Z drugiej strony szczebelki nie mogą być zbyt łatwe do wyjęcia – wtedy dziecko może sobie zrobić nimi krzywdę. Dobrym pomysłem jest także wyjmowany bok łóżeczka.

Łóżeczka można często ustawiać na kilku poziomach. Kiedy dziecko jest w wieku niemowlęcym można ustawić dno wysokie, a kiedy maluch zacznie siadać przyda się poziom środkowy. Dla dzieci raczkujących najodpowiedniejszy na pewno okaże się poziom najniższy.

1 komentarz

  1. Joanna 18 lutego 2019 o 10:36

    A macie jakieś sposoby, żeby dziecko nie próbowało uciekać z łóżeczka?


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.