Jak chronić raczkujące niemowlę? Jak przygotować mieszkanie, aby było bezpieczne dla raczkującego dziecka?

Okres, w którym dziecko zaczyna raczkować jest jednym z najbardziej radosnych, lecz jednocześnie stresujących przeżyć. Z jednej strony rodzica rozpiera duma, że jego maluch zdobywa nowe umiejętności, a raczkowanie jest już o krok od nauki chodzenia, z drugiej natomiast wizja niebezpieczeństw czekających na niemowlę w domu zaczyna być przerażająca. Na szczęście są na to sposoby – należy tylko odpowiednio zabezpieczyć mieszkanie. A jak?

  1. Porządki w mieszkaniu
  2. Nakładki na gniazdka elektryczne
  3. Ochraniacze na kanty mebli
  4. Blokady szafek i szuflad przed dziećmi
  5. Barierki ochronne dla dzieci

1. Porządki w mieszkaniu

Warto zacząć od porządków w mieszkaniu. Należy usunąć wszystkie leżące na podłodze dekoracje, takie jak porcelanowe figury czy trujące rośliny (nie tylko sam kwiat może stanowić dla dziecka atrakcję, ale także ziemia, w której jest posadzony). Warto zrezygnować z długich obrusów, które aż proszą się o to, aby za nie pociągnąć. Bezzwłocznie należy też usunąć wszystkie drobne przedmioty znajdujące się na dolnych półkach (np. z szafki RTV lub stolika kawowego). Niemowlę chętnie wkłada wszystko do buzi. Gdy w domu mieszka jeszcze starsze dziecko, należy nauczyć je porządku i uwagi – na podłodze nie może zostawiać małych klocków, żołnierzyków czy piłeczek.

temat uzupełnia:  Czego uczyć dziecko w wieku przedszkolnym? Jak wspierać rozwój przedszkolaka?

W następnej kolejności należy pochować wszystkie środki czystości w zamkniętych szafkach (najlepiej założyć na nie zabezpieczenia, o których będzie jeszcze mowa). Chwila nieuwagi i może dojść do tragedii. Ponadto trzeba przeorganizować kuchnię – niech na blacie nie leży stojak z nożami, inne, ostre lub szklane przedmioty. Od raczkowania do myszkowania po kuchni jest naprawdę niedaleka droga…

2. Nakładki na gniazdka elektryczne

Jak wynika z obserwacji wielu rodziców, raczkujące niemowlę w pierwszej kolejności zaczyna interesować się dziurkami w gniazdkach elektrycznych, w których mogą zmieścić się różne przedmioty, np… metalowy długopis. Dlatego lepiej od razu pomyśleć o założeniu na nie specjalnych zaślepek, które uniemożliwiają podobne zabawy.

3. Ochraniacze na kanty mebli

Wystarczy rozejrzeć się po mieszkaniu, by szybko przekonać się, że pełno w nim ostrych kantów mebli, stolików i innych przedmiotów, które mogą wyrządzić poważną krzywdę dzieciom. Dlatego kolejnym krokiem jest nałożenie na nie specjalnych, gumowych nakładek, które mają zaokrąglone zakończenie. Takie ochraniacze są błyskawiczne w nałożeniu oraz w żaden sposób nie niszczą mebli i nie pozostawiają na nich śladów.

temat uzupełnia:  Gdzie na weekend z dzieckiem? 5 pomysłów

4. Blokady szafek i szuflad przed dziećmi

W każdym pomieszczeniu, a w szczególności w kuchni, znajdują się dolne szafki i szuflady do których dostęp dla raczkującego niemowlaka jest praktycznie ograniczony. Dlatego należy zadbać o specjalne blokady do szafek i szuflad. W sklepach można kupić gotowe, kilkunastoelementowe zestawy składające się z zabezpieczeń drzwiczek szafek krótkich, drzwiczek szafek długich oraz z zabezpieczeń elastycznych. Taką blokadę warto również nałożyć na lodówkę.

5. Barierki ochronne dla dzieci

Jeśli w mieszkaniu znajdują się schody, warto zabezpieczyć je przy pomocy specjalnych barierek, które mogą być montowane zarówno w sposób inwazyjny, jak i bezinwazyjny (produkowane w systemie rozporowym). Choć dziecko musi mieć okazję ku temu, żeby nauczyć się bezpiecznie wchodzić i schodzić ze schodów, powinno się to odbywać pod kontrolą rodzica.


To podstawowe zabezpieczenia, o których warto pomyśleć. Dzięki nim niemowlę będzie mogło bezpiecznie raczkować oraz uczyć się chodzenia.

1 komentarz

  1. Wiola 25 lutego 2019 o 15:15

    No, w tak zabezpieczonym mieszkaniu maluch może już rzeczywiście raczkować z pełną swobodą. Chociaż za naszych czasów nikt chyba nie słyszał o jakichś nakładkach na gniazdka, blokadach szafek i ochraniaczach na kanty mebli. A mimo to jakoś żyjemy i krzywdy sobie raczkując nie zrobiliśmy.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.