Raczkujące niemowlę

Jak chronić raczkujące niemowlę? Jak przygotować mieszkanie, aby było bezpieczne dla raczkującego dziecka?

Okres, w którym dziecko zaczyna raczkować jest jednym z najbardziej radosnych, lecz jednocześnie stresujących przeżyć. Z jednej strony rodzica rozpiera duma, że jego maluch zdobywa nowe umiejętności, a raczkowanie jest już o krok od nauki chodzenia, z drugiej natomiast wizja niebezpieczeństw czekających na niemowlę w domu zaczyna być przerażająca. Na szczęście są na to sposoby – należy tylko odpowiednio zabezpieczyć mieszkanie. A jak?

  1. Porządki w mieszkaniu
  2. Nakładki na gniazdka elektryczne
  3. Ochraniacze na kanty mebli
  4. Blokady szafek i szuflad przed dziećmi
  5. Barierki ochronne dla dzieci

1. Porządki w mieszkaniu

Warto zacząć od porządków w mieszkaniu. Należy usunąć wszystkie leżące na podłodze dekoracje, takie jak porcelanowe figury czy trujące rośliny (nie tylko sam kwiat może stanowić dla dziecka atrakcję, ale także ziemia, w której jest posadzony). Warto zrezygnować z długich obrusów, które aż proszą się o to, aby za nie pociągnąć. Bezzwłocznie należy też usunąć wszystkie drobne przedmioty znajdujące się na dolnych półkach (np. z szafki RTV lub stolika kawowego). Niemowlę chętnie wkłada wszystko do buzi. Gdy w domu mieszka jeszcze starsze dziecko, należy nauczyć je porządku i uwagi – na podłodze nie może zostawiać małych klocków, żołnierzyków czy piłeczek.

W następnej kolejności należy pochować wszystkie środki czystości w zamkniętych szafkach (najlepiej założyć na nie zabezpieczenia, o których będzie jeszcze mowa). Chwila nieuwagi i może dojść do tragedii. Ponadto trzeba przeorganizować kuchnię – niech na blacie nie leży stojak z nożami, inne, ostre lub szklane przedmioty. Od raczkowania do myszkowania po kuchni jest naprawdę niedaleka droga…

2. Nakładki na gniazdka elektryczne

Jak wynika z obserwacji wielu rodziców, raczkujące niemowlę w pierwszej kolejności zaczyna interesować się dziurkami w gniazdkach elektrycznych, w których mogą zmieścić się różne przedmioty, np… metalowy długopis. Dlatego lepiej od razu pomyśleć o założeniu na nie specjalnych zaślepek, które uniemożliwiają podobne zabawy.

3. Ochraniacze na kanty mebli

Wystarczy rozejrzeć się po mieszkaniu, by szybko przekonać się, że pełno w nim ostrych kantów mebli, stolików i innych przedmiotów, które mogą wyrządzić poważną krzywdę dzieciom. Dlatego kolejnym krokiem jest nałożenie na nie specjalnych, gumowych nakładek, które mają zaokrąglone zakończenie. Takie ochraniacze są błyskawiczne w nałożeniu oraz w żaden sposób nie niszczą mebli i nie pozostawiają na nich śladów.

4. Blokady szafek i szuflad przed dziećmi

W każdym pomieszczeniu, a w szczególności w kuchni, znajdują się dolne szafki i szuflady do których dostęp dla raczkującego niemowlaka jest praktycznie ograniczony. Dlatego należy zadbać o specjalne blokady do szafek i szuflad. W sklepach można kupić gotowe, kilkunastoelementowe zestawy składające się z zabezpieczeń drzwiczek szafek krótkich, drzwiczek szafek długich oraz z zabezpieczeń elastycznych. Taką blokadę warto również nałożyć na lodówkę.

5. Barierki ochronne dla dzieci

Jeśli w mieszkaniu znajdują się schody, warto zabezpieczyć je przy pomocy specjalnych barierek, które mogą być montowane zarówno w sposób inwazyjny, jak i bezinwazyjny (produkowane w systemie rozporowym). Choć dziecko musi mieć okazję ku temu, żeby nauczyć się bezpiecznie wchodzić i schodzić ze schodów, powinno się to odbywać pod kontrolą rodzica.


To podstawowe zabezpieczenia, o których warto pomyśleć. Dzięki nim niemowlę będzie mogło bezpiecznie raczkować oraz uczyć się chodzenia.

Jedna myśl do “Jak chronić raczkujące niemowlę? Jak przygotować mieszkanie, aby było bezpieczne dla raczkującego dziecka?”

  1. No, w tak zabezpieczonym mieszkaniu maluch może już rzeczywiście raczkować z pełną swobodą. Chociaż za naszych czasów nikt chyba nie słyszał o jakichś nakładkach na gniazdka, blokadach szafek i ochraniaczach na kanty mebli. A mimo to jakoś żyjemy i krzywdy sobie raczkując nie zrobiliśmy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *