Jak nauczyć dziecko czytać? Od czego zacząć naukę czytania z dzieckiem?
Dzieci uczą się czytać w szkole podstawowej, jednak duża część z nich rozpoczyna naukę czytania przed piątym rokiem życia. Jak efektywnie nauczyć dziecko czytać? Najlepiej poprzez zabawę. W poniższym artykule przedstawimy wam, od czego zacząć naukę czytania.
Jak nauczyć dziecko czytać?
Dziecko w przedszkolu jest dopiero przygotowywane do tego, że będzie uczyło się czytać. Dopiero w szkole podstawowej dzieci uczą się pisania i czytania. Wiele mówi się, by na dziecku w wieku przedszkolnym nie stosować metod nauczania szkolnego, czyli składania liter, głosek czy sylab. Czemu? Ponieważ z zaobserwowano wśród dzieci, które uczyły się czytać w przedszkolu gorsze efekty, a często borykały się później też z dysleksją czy dysgrafią.
Metody szkolne są dla dzieci zbyt trudne, często opierają się na logice, która dla nich jest jeszcze abstrakcyjna, ponieważ logiczne myślenie pojawia się mniej więcej w 7 roku życia. Jeśli dziecko w przedszkolu będzie pod presją uczyć się logiki, straci ono swoje naturalne zdolności poznawcze, jak pamięć fotograficzna i kreatywność.
Metody nauki czytania dla dziecka
Jest wiele różnych sposobów na to, by nauczyć dziecka czytać. Część z nich świetnie sprawdzi się w przedszkolu, inne będą miały najlepszy efekt w późniejszym wieku. Dobrze byłoby spróbować każdej metody, a potem sukcesywnie kontynuować tą, która dla dziecka wydawała się najbardziej interesująca. Ważne jest by dziecko, nie czuło się przymuszane do nauki, ale by była to dla niego zabawa. Między innymi wyróżniamy:
- metodę analityczną, polega na wprowadzaniu całych wyrazów, a następnie rozdzielaniu ich na sylaby i głoski. Będzie dobra dla dzieci, które właśnie zaczęły szkołę podstawową.
- metodę analityczno-syntetyczną, jest dokładnie odwrotna od analitycznej, najpierw dziecko uczy się liter, a potem wyrazów.
- metodę globalną, to dobra baza pod naukę w formie zabawy, często przypomina naukę angielskiego, gdzie podpisuje się różne przedmioty i oswaja się z wyglądem graficznym słów, tutaj jest podobnie.
- metodę symultaniczno-sekwencyjną, dziecko najpierw uczy się głosek, sylab i onomatopei, później dłuższych zdań. Głosowanie wyrazów jest w tej metodzie całkowicie pominięte. Została stworzona dla dzieci, które miały trudności w czytaniu jak i w mowie.
- metodę sylabową, naukę zaczyna się od czytania sylab, z nich potem budowane są wyrazy. Wyrazy często są przedstawiane za pomocą obrazka, a słowo jest dzielone kolorystycznie na sylaby. Naukowcy uważają, że ta metoda przynosi najlepsze efekty, a można z niej korzystać już od 3 roku życia dziecka. Jest więc to metoda, z której możesz skorzystać najwcześniej.
Od czego zacząć naukę czytania z dzieckiem?
Dzieci najbardziej zaciekawione są tym, co robi dorosły. Naukę czytania możesz zacząć od czytania książek. Jeśli zastanawiasz się, co czytać dziecku w wieku przedszkolnym, możesz skorzystać z naszego poprzedniego artykułu. Pamiętaj, by podczas czytania pokazywać dziecku, jaki wyraz czytasz. Już wtedy możesz wprowadzać metodę sylabową, tak by dziecko się z nią oswajało. Możesz sylabować różne przedmioty, które znajdują się w waszym otoczeniu, dobrze będzie to połączyć z metodą globalną i podpisać przedmioty, tak by dziecko oswajało się z wyrazami. Potem możesz pytać dziecko o poszczególne literki.
Powinno się mieć na uwadze, że każde dziecko jest inne. Niektóre umieją świetnie czytać w wieku 5 lat, inne dopiero w wieku 7. Warto pamiętać, by nie wywierać na dziecku presji, ponieważ nauka najlepiej mu pójdzie jeśli będzie zabawą, a nie powodem do stresu.
Mamy w planach wypróbować metodę sylabową u naszej córki jak skończy 3 lata. Jesteśmy ciekawi efektów. Już stara się nauczyć liczyć, a ma 2 lata i 3 miesiące.
Moja córka nauczyła się mówić niektóre słowa dopiero w wieku 6 lat, nie wszystkie dzieci tak szybko się uczą
Jak dla mnie metoda symultaniczno-sekwencyjna ma sens, skoro jest polecana dla dzieci z trudnościami to te bez nich też zakumają tym sposobem, o co chodzi.