Jak przygotować się do karmienia piersią?

Z niecierpliwością czekasz na narodziny swojego pierwszego dziecka? To bardzo ważne wydarzenie w życiu każdej kobiety, do którego pewnie chcesz się starannie przygotować. Dlatego mamy dla Ciebie wskazówki dotyczące karmienia piersią.

Czy trzeba przygotowywać się do karmienia piersią?

Teoretycznie odpowiedź na to pytanie brzmi: nie. Już w trakcie ciąży Twoje piersi przystosowują się do czekających na Ciebie zmian, powiększają się, są bolesne i ciężkie. W tym czasie rozwijają się też kanaliki mlekowe oraz komórki odpowiedzialne za produkcję mleka. Jednym z bardziej widocznych objawów jest również ciemnienie brodawki.

Co możesz zrobić w czasie ciąży? Wybieraj wygodne, dopasowane do rozmiaru piersi biustonosze, które nie mogą ich uciskać, przygniatać, sprawiać, że będą leżały w sposób zdeformowany – dla własnego komfortu możesz zgłosić się do profesjonalnej braffiterki, która pomoże Ci w wyborze idealnego stanika, również do karmienia piersią, który będzie potrzebny Ci po porodzie.

Kiedyś panowało przekonanie, że jeszcze przed ciążą kobiety powinny ocierać sutki, aby je „zahartować”. To jednak podstawowy błąd – w ten sposób jedynie je podrażnisz, co będzie sprawiało Ci ból, a w żaden sposób nie przygotujesz je do karmienia.

temat uzupełnia:  Gdzie na weekend z dzieckiem? 5 pomysłów

Przy okazji warto obalić jeszcze jeden mit – wielkość piersi nie ma żadnego znaczenia podczas laktacji. Ich rozmiar zależy od ilości tkanki tłuszczowej, a o ilości produkowanego mleka decydują hormony wydzielane w czasie ciąży. Co więcej, organizm kobiety szybko przystosowuje się do nowej sytuacji – jeśli niemowlę będzie dużo jeść, automatycznie produkcja mleka zostanie zwiększona.

A co zrobić, by jednak trochę sobie pomóc?

Wybór szpitala oraz poradni laktacyjnej

Jeśli to Twoja pierwsza ciąża i stresujesz się nadchodzącym karmieniem, to wybierając szpital, w którym chcesz rodzić, dopytaj się, czy na pewno obowiązuje w nim prawo do kontaktu z dzieckiem po narodzinach – wielu specjalistów uważa, że godzina po porodzie to najlepszy moment na pierwszą próbę karmienia.

Warto też wcześniej sprawdzić listę poradni laktacyjnych i wybrać tę, która będzie Ci odpowiadać – możesz zrobić „wywiad” wśród koleżanek, które już rodziły. Nie jest powiedziane, że korzystanie z usług poradni laktacyjnej będzie Ci potrzebne, jednak w przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub problemów z karmieniem będziesz mogła się tam zgłosić. Sama świadomość, że wiesz, gdzie szukać pomocy, powinna Cię uspokoić. A stres jest najgorszym doradcą, zwłaszcza jeśli dziecko ma problemy m.in. z właściwym chwytaniem piersi.

temat uzupełnia:  Czego uczyć dziecko w wieku przedszkolnym? Jak wspierać rozwój przedszkolaka?

Poproś też wcześniej specjalistów, czy to w poradni, czy w szpitalu, aby pokazali Ci, jak najlepiej trzymać dziecko podczas karmienia – wbrew pozorom ten drobny element ma niebagatelne znaczenie.

Akcesoria do karmienia piersią

Jeszcze przed porodem wybierz praktyczne akcesoria ułatwiające karmienie piersią. To przede wszystkim specjalny stanik, który umożliwia szybkie odpięcie miseczki. Jeśli pokarm będzie wypływał z piersi, możesz stosować wkładki laktacyjne, które zapewnią Ci komfort w tych nieoczekiwanych moment.

Wiele kobiet jest zadowolonych ze stosowania poduszek do karmienia, które ułatwiają prawidłowe ułożenie maluszka oraz odciążają kręgosłup. Przydać może się także laktator, jednak z jego zakupem wstrzymaj się, aż rzeczywiście zajdzie taka potrzeba – czasami okazuje się, że ani razu nie zostaje użyty. Nie zaszkodzi jednak wcześniej zrobić mały rekonesans, wybrać najlepszy model i sprawdzić, w jakim sklepie jest dostępny – tak, aby można było szybko posłać po niego swojego partnera.


I co najważniejsze – nie słuchaj rad babek, cioć, sąsiadek czy innych „życzliwych” osób, które niepotrzebne wpędzają Cię w kolejne stresy – zaufaj swojemu organizmowi i intuicji. A gdy ona zawodzi, nie obawiaj się korzystać z pomocy specjalistów.

temat uzupełnia:  Czy monitor oddechu dziecka jest niezbędny? Kiedy warto go mieć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.