Dolegliwości w ciąży: co jest typowe? Jak sobie radzić?

Ciąża to piękny, lecz często bardzo męczący okres, dlatego warto wiedzieć, jak sobie radzić z typowymi dolegliwościami w tym czasie. Sprawdź, jakie są uniwersalne objawy ciąży oraz jak sobie pomóc, gdy masz nudności lub zgagę.

Objawy ciąży

Każda ciąża jest inna. Niektóre kobiety przez cały ten okres czują się naprawdę świetnie, dla innych każdy dzień to prawdziwa męczarnia – szczególnie w pierwszym trymestrze. Dolegliwości w ciąży i pomysły jak sobie z nimi radzić podaje https://beebaby.pl/, tych pierwszych możesz spodziewać się już około szóstego tygodnia. Objawy ciąży można podzielić na fizyczne i psychiczne. Do najczęstszych objawów fizycznych należy:

  • niewielkie plamienie (około 5-10 dni po poczęciu),
  • pełne, ciężkie i bolące piersi,
  • uczucie wzdęcia,
  • zmęczenie i senność,
  • częsta potrzeba oddawania moczu,
  • nudności (nie zawsze z wymiotami),
  • wzmożona wrażliwość na zapachy.

Z kolei do najczęstszych odczuć psychicznych należy niestabilność emocjonalna, podobna do tej, która występuje u niektórych pań przed miesiączką.

temat uzupełnia:  Jakie zajęcia dodatkowe wybrać dla dziecka?

A jakie jeszcze dolegliwości mogą wystąpić w ciąży i jak sobie z nimi skutecznie radzić?

Wymioty w ciąży – jak sobie radzić?

Jedną z najczęściej wymienianych dolegliwości są wymioty, które towarzyszą 75% ciężarnych kobiet. Choć nazywane są „porannymi nudnościami”, zazwyczaj pojawiają się nie tylko rano, ale również w południe, wieczorem, a czasem nawet trzy razy dziennie… Jednak nie martw się, nie będziesz wymiotować przez 9 miesięcy. Nudności i wymioty zwykle ustają po 12-14 tygodniu. A jak sobie z nimi radzić?

Przyczyny wymiotów mogą być różne (hormony, stres lub pierwsza ciąża), jednak bez względu na to musisz sobie jakoś z nimi poradzić. Dlatego pamiętaj, staraj się jeść wcześnie, najlepiej zaraz po przebudzeniu – bez wyrzutów sumienia, możesz to zrobić nawet w łóżku. Jedz mniej, ale częściej oraz nie popijaj bezpośrednio po posiłku. Pamiętaj również, aby jak najwięcej odpoczywać i dbać o witaminy w swojej diecie.

Co na zgagę w ciąży?

Kobietom w ciąży często dokucza też zgaga, jak sobie z nią radzić? Najlepiej unikaj nadmiaru słodyczy oraz mocno doprawionych, gorących potraw. Staraj się również nie jeść zbyt dużo na raz, a raczej często, ale małymi porcjami. Mimo tego, że najchętniej przeleżałabyś cały dzień, staraj się unikać pozycji leżącej zaraz po posiłku. Kolacje powinnaś zjeść najpóźniej dwie godziny przed położeniem się do łóżka.

temat uzupełnia:  Najmodniejsze zegary dla dzieci – 7 propozycji modnych zegarów na ścianę

Nadmiar śliny – czy to normalne?

Mniej oczywistą dolegliwością jest ślinotok w ciąży, który, jak pewnie się domyślasz, nie jest niczym przyjemnym, jednak jak najbardziej normalnym w tym czasie. Zazwyczaj występuje też tylko w pierwszym trymestrze ciąży. A jak sobie z nim radzić? Często myj zęby miętową pastą oraz płucz usta, możesz też żuć gumę bez cukru, która nieco osuszy twoją jamę ustną.

Dolegliwości w ciąży mogą być naprawdę różne, w końcu każdy organizm jest inny. Jednak jeśli coś szczególnie cię niepokoi, nie bój się zapytać o to lekarza. On z pewnością będzie wiedział, czy powinnaś się tym martwić, czy to naturalne objawy ciąży.

1 komentarz

  1. Nina 15 grudnia 2021 o 12:46

    Dla mnie najgorsza była nadwrażliwość na zapach- ile ona konfliktów powodowała! A tak poza tym to oczywiście nudności, obrzęk piersi, wzdęcia, ciągłe biegania do toalety, zgaga, zgaga, ZGAGA all day long, opuchnięte nogi, zespół cieśni nadgarstka i mogłabym tak wymieniać i wymieniać… Dla mnie ciąża to ogromne obciążenie dla organizmu.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.