Jakie zajęcia dodatkowe dla przedszkolaków? 

Punkty przedszkolne, kluby malucha prześcigają się w kreowaniu ofert, skierowanych dla najmłodszych w wieku przedszkolnym. Zajęcia dodatkowe dla dzieci, w tym wieku, to obecnie bardzo popularny trend i moda, mogą stanowić bardzo dużą frajdę dla malucha. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach, aby to co rodzicom wydaje się słuszne nie stało się ciężarem dla kilkulatka.

Czym kierować się w wyborze zajęć dodatkowych dla przedszkolaków?

Dziecko, w wieku przedszkolnym, najlepiej rozwija się przez swobodną zabawę. W nawiązywaniu kontaktu z rówieśnikami, w zwykłych, codziennych czynnościach rozwija swoje umiejętności, uczy się współdziałania w grupie, poznaje otaczający je świat.

Podczas poszukiwania pomysłu, na zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka, warto pamiętać, że muszą one być dla malucha przyjemnością. Nie wolno kierować się rodzicielskimi ambicjami, dziecku, w tym wieku, dodatkowe zajęcia nie są niezbędne dla wspierania rozwoju.

Które zajęcia dodatkowe dla przedszkolaków?

Przeszukując oferty, w tym zakresie, trzeba wziąć pod uwagę, że zajęcia koniecznie muszą być dla malucha fajnym i ciekawym sposobem na zabawę. Warto poszukać takich, które pomogą dziecku wspierać „raczkujące” zainteresowania. Trzeba pamiętać, że na tym etapie rozwoju malucha najprostsze rozwiązania są najlepsze. Poniżej kilka pomysłów na proste alternatywy spędzania czasu w ramach dodatkowych zajęć.

temat uzupełnia:  Kosmetyki dla dzieci - jak wybierać dobre szampony, kremy, oliwki dla dzieci? Czego unikać w składzie kosmetyków dla dzieci?

Pływanie dla dzieci

Już w wieku niemowlęcym można rozpocząć kontakt dziecka z wodą i naukę pływania. Dzieci bardzo szybko się oswajają z basenem, im wcześniej maluch rozpoczyna swoją przygodę z wodą, tym szybciej zaczyna czuć się w niej bezpiecznie i swobodnie.

Zabawa w wodzie, połączona z nauką pływania, przynosi same korzyści i jest często ciekawszą formą uprawniania sportu niż pozostałe. Aktywność w wodzie pomaga korygować wady postawy, wzmacnia układ odpornościowy co powoduje, że maluch rzadziej zapada na infekcje górnych dróg oddechowych, redukuje ryzyko nadwagi i otyłości u dziecka.

Kółka plastyczne, zajęcia muzyczne i taneczne dla przedszkolaków

Dziecko nie musi posiadać, w opinii rodziców, żadnego z talentów, aby móc uczestniczyć w takich zajęciach. Dodatkowe zajęcia plastyczne pomagają w rozwijaniu umiejętności manualnych, uczą kreatywności, rozwijają wyobraźnię, uczą spostrzegawczości.

Zajęcia muzyczne, czy to w ramach lekcji kółka tanecznego, rytmiki, gry na instrumencie mają korzystny wpływ na rozwój dziecka. Kontakt z muzyką jest dobrym treningiem koncentracji i pamięci, poprawia samopoczucie i uspokaja, uczy współpracy w zespole. Muzyka kształtuje rozwój mózgu, wpływa korzystnie na rozwój zdolności językowych i matematycznych.

temat uzupełnia:  Jak radzić sobie z rywalizacją między rodzeństwem?

Zajęcia językowe dla maluchów

Opanowanie zdolności posługiwania się językiem obcym jest bezdyskusyjne, jednak trzeba pamiętać, że dla dziecka nauka języka obcego nie może być męcząca i nudna. W sytuacji kiedy przedszkolak zniechęci się do dalszego kontaktu z językiem, na dalszym etapie rozwoju nie będzie chciał się uczyć.

Zajęcia językowe, poprowadzone przez przygotowaną do pracy z maluchami kadrę, według odpowiedniego dla przedszkolaka programu, pomogą w nabywaniu motywacji do dalszej, późniejszej nauki. Ważne jest, aby dziecko na tym etapie oswoiło się z językiem, jego melodyką, poznało podstawowy zasób słów. Nie warto jednak wymagać od przedszkolaka mówienia w języku obcym po zakończonych zajęciach.

1 komentarz

  1. Marta 3 lutego 2023 o 12:43

    Moja małą w przedszkolu zapisała się na zajęcia dodatkowe z tańca, jest „cziliderką” i teraz ze swoim zespołem ma próby raz w tygodniu po zajęciach, a jej występy mozna oglądać na każdym mozliwym przedstawieniu 😀


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.