Jakie zajęcia dodatkowe wybrać dla dziecka?

Zajęcia dodatkowe powinny pomóc dziecku w rozwijaniu pasji i zainteresowań. Jeśli zauważysz, że Twoja pociecha szczególnym sentymentem darzy jedno z zajęć podstawowych w przedszkolu czy szkole, zastanów się czy nie zapisać jej na dodatkowe zajęcia z tego przedmiotu. A jakie zajęcia wybrać dla dziecka podpowie Ci ten artykuł.

Jak dobrać dziecku zajęcia dodatkowe?

Przede wszystkim należy je dostosować do wieku i zainteresowań dziecka. To jednak nie wszystko, wiele bowiem zależy też od temperamentu naszej pociechy i jej usposobienia. Nawet jeśli dziecko wykazuje duże zainteresowanie zajęciami teatralnymi, a jest nieśmiałe, prawdopodobnie nie będzie w stanie w pełni zaprezentować swoich umiejętności przed publicznością – innymi uczniami, ich rodzicami. Z kolei dziecko żywe i dość pobudliwe nie będzie zbyt szczęśliwe kiedy zapiszesz je na zajęcia z ceramiki, które odbywają się w małych grupkach i być może w ciasnej salce.

Zajęcia dodatkowe mają pomóc Twojemu dziecku w odkrywaniu pasji i talentów. Bardzo ważne jest jednak, by nie posyłać dziecka na zajęcia dodatkowe tylko po to, by spełnić swoje własne aspiracje. To dziecko ma wybrać przedmioty, które najbardziej mu się podobają i chce się realizować w tym kierunku.

temat uzupełnia:  Zabawy w odgrywanie ról – na czym polegają, jak bawić się z dzieckiem?

Jakie zajęcia dodatkowe wybrać dla 6 latka?

Właściwie nie ma jakiejś granicy wiekowej, od której można dziecko posyłać na zajęcia dodatkowe. Zajęcia wybrane dla 6 latka będą miały jednak nieco inną rolę do odegrania w procesie kształtowania jego talentów. Na pewno warto tu postawić na zajęcia ogólnorozwojowe, takie, które będą wspierały motorykę i umysł.

Dobrze jest też pomyśleć o zajęciach ruchowych (na przykład tanecznych), artystycznych (plastyczne, teatralne, muzyczne), poznawczych (językowe, techniczne, komputerowe). Czasem to dopiero zajęcia dodatkowe pozwalają odkryć prawdziwe talenty dziecka.

Na co zapisać dziecko w wieku 10-11 lat?

W wieku 10-11 lat dziecko poznaje świat, dlatego tutaj próby logicznego myślenia ścierają się z dziecinnym sposobem postrzegania życia. Warto zapisać dziecko na zajęcia poznawcze, które pozwolą nabyć wiedzę z różnych dziedzin, pomogą też szybko ją przyswoić i zapamiętać. Jak najbardziej można dziecko posłać tutaj na język obcy, na kurs szybkiego czytania i pisania na klawiaturze.

Dobrze jest od samego dziecka dowiedzieć się, który przedmiot jest mu najbardziej bliski. Jeśli jest to język ojczysty, wtedy można pomyśleć o zajęciach literackich, jeśli przedmioty ścisłe – może o pogłębieniu wiedzy z fizyki czy chemii? Ciekawe doświadczenia fizyczne lub chemiczne, których dziecko nie może zobaczyć w szkole są nieraz wspaniałym uzupełnieniem programu nauczania.

temat uzupełnia:  Czy monitor oddechu dziecka jest niezbędny? Kiedy warto go mieć?

Co zrobić, by nie męczyć dziecka nadmiarem zajęć?

We wszystkim należy zachować umiar, także w zapisywaniu dziecka na zajęcia. Oprócz nauki w szkole, biegania z kółka plastycznego na język i basen, dziecko powinno mieć również czas na zabawę. Nie obciążajmy zatem swojej pociechy nadmiarem obowiązków, bo zamiast zachęcić do pielęgnowania pasji, wywołamy skutek odwrotny.

Z pewnością wszyscy rodzice chcą, by ich pociecha miała zainteresowania i rozwijała talenty. Zajęcia dodatkowe pomogą ukierunkować dziecko, pokazać mu bliżej dziedzinę, która je zajęła. Nie oznacza to też, że jeśli dziecko w wieku lat 8 lubi biologię, tak już pozostanie do końca. Pamiętajmy, że dzieci mogą mieć wiele pasji, które bardzo szybko zostaną zastąpione innymi. Uszanujmy zatem wybory swoich pociech i pozwólmy im chodzić na takie zajęcia, jakie w danym momencie są dla nich najlepsze.

1 komentarz

  1. muszkieter 25 lutego 2019 o 14:56

    Myślę, że rzeczywiście podstawowa kwestia to to, żeby myśleć o dziecku, a nie o sobie. To, że chcielibyśmy mieć synka piłkarza czy córkę skrzypaczkę, którą moglibyśmy się chwalić przez znajomymi – to nie ma znaczenia. Ważne jest, czym interesuje się dziecko i co ono chce robić. Chociaż oczywiście rodzic może pomóc mu szukaj tej najlepszej dla niego ścieżki.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.