Jakie zajęcia dodatkowe wybrać dla dziecka?

Zajęcia dodatkowe powinny pomóc dziecku w rozwijaniu pasji i zainteresowań. Jeśli zauważysz, że Twoja pociecha szczególnym sentymentem darzy jedno z zajęć podstawowych w przedszkolu czy szkole, zastanów się czy nie zapisać jej na dodatkowe zajęcia z tego przedmiotu. A jakie zajęcia wybrać dla dziecka podpowie Ci ten artykuł.

Jak dobrać dziecku zajęcia dodatkowe?

Przede wszystkim należy je dostosować do wieku i zainteresowań dziecka. To jednak nie wszystko, wiele bowiem zależy też od temperamentu naszej pociechy i jej usposobienia. Nawet jeśli dziecko wykazuje duże zainteresowanie zajęciami teatralnymi, a jest nieśmiałe, prawdopodobnie nie będzie w stanie w pełni zaprezentować swoich umiejętności przed publicznością – innymi uczniami, ich rodzicami. Z kolei dziecko żywe i dość pobudliwe nie będzie zbyt szczęśliwe kiedy zapiszesz je na zajęcia z ceramiki, które odbywają się w małych grupkach i być może w ciasnej salce.

Zajęcia dodatkowe mają pomóc Twojemu dziecku w odkrywaniu pasji i talentów. Bardzo ważne jest jednak, by nie posyłać dziecka na zajęcia dodatkowe tylko po to, by spełnić swoje własne aspiracje. To dziecko ma wybrać przedmioty, które najbardziej mu się podobają i chce się realizować w tym kierunku.

Jakie zajęcia dodatkowe wybrać dla 6 latka?

Właściwie nie ma jakiejś granicy wiekowej, od której można dziecko posyłać na zajęcia dodatkowe. Zajęcia wybrane dla 6 latka będą miały jednak nieco inną rolę do odegrania w procesie kształtowania jego talentów. Na pewno warto tu postawić na zajęcia ogólnorozwojowe, takie, które będą wspierały motorykę i umysł.

Dobrze jest też pomyśleć o zajęciach ruchowych (na przykład tanecznych), artystycznych (plastyczne, teatralne, muzyczne), poznawczych (językowe, techniczne, komputerowe). Czasem to dopiero zajęcia dodatkowe pozwalają odkryć prawdziwe talenty dziecka.

Na co zapisać dziecko w wieku 10-11 lat?

W wieku 10-11 lat dziecko poznaje świat, dlatego tutaj próby logicznego myślenia ścierają się z dziecinnym sposobem postrzegania życia. Warto zapisać dziecko na zajęcia poznawcze, które pozwolą nabyć wiedzę z różnych dziedzin, pomogą też szybko ją przyswoić i zapamiętać. Jak najbardziej można dziecko posłać tutaj na język obcy, na kurs szybkiego czytania i pisania na klawiaturze.

Dobrze jest od samego dziecka dowiedzieć się, który przedmiot jest mu najbardziej bliski. Jeśli jest to język ojczysty, wtedy można pomyśleć o zajęciach literackich, jeśli przedmioty ścisłe – może o pogłębieniu wiedzy z fizyki czy chemii? Ciekawe doświadczenia fizyczne lub chemiczne, których dziecko nie może zobaczyć w szkole są nieraz wspaniałym uzupełnieniem programu nauczania.

Co zrobić, by nie męczyć dziecka nadmiarem zajęć?

We wszystkim należy zachować umiar, także w zapisywaniu dziecka na zajęcia. Oprócz nauki w szkole, biegania z kółka plastycznego na język i basen, dziecko powinno mieć również czas na zabawę. Nie obciążajmy zatem swojej pociechy nadmiarem obowiązków, bo zamiast zachęcić do pielęgnowania pasji, wywołamy skutek odwrotny.

Z pewnością wszyscy rodzice chcą, by ich pociecha miała zainteresowania i rozwijała talenty. Zajęcia dodatkowe pomogą ukierunkować dziecko, pokazać mu bliżej dziedzinę, która je zajęła. Nie oznacza to też, że jeśli dziecko w wieku lat 8 lubi biologię, tak już pozostanie do końca. Pamiętajmy, że dzieci mogą mieć wiele pasji, które bardzo szybko zostaną zastąpione innymi. Uszanujmy zatem wybory swoich pociech i pozwólmy im chodzić na takie zajęcia, jakie w danym momencie są dla nich najlepsze.

1 Comment

  1. muszkieter 25 lutego 2019 at 14:56

    Myślę, że rzeczywiście podstawowa kwestia to to, żeby myśleć o dziecku, a nie o sobie. To, że chcielibyśmy mieć synka piłkarza czy córkę skrzypaczkę, którą moglibyśmy się chwalić przez znajomymi – to nie ma znaczenia. Ważne jest, czym interesuje się dziecko i co ono chce robić. Chociaż oczywiście rodzic może pomóc mu szukaj tej najlepszej dla niego ścieżki.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *