Gdzie na weekend z dzieckiem? 5 pomysłów

Spędzenie weekendu z dzieckiem wydaje się być nie lada wyzwaniem, zwłaszcza gdy chce się gdzieś wyjechać i zapewnić ciekawe atrakcje. W Polsce miejsc dla dzieci nie brakuje i tak naprawdę wiele będzie zależało od nas, naszych możliwości oraz rzecz jasna od dziecka i jego zainteresowań.

  1. Wesołe miasteczko i parki rozrywki
  2. Centra Nauki
  3. Wyjazd w góry na weekend
  4. Muzeum na weekend
  5. ZOO

Jak spędzić weekend z dzieckiem?

W przypadku dzieci, pomysłów na spędzenie ciekawego weekendu można znaleźć wiele i choć wiele można zrobić w domu, często myśli się o tym, by z pociechą wyjść i zorganizować jakiś ciekawy wypad. Opcji mamy naprawdę wiele, kwestia jest jednak taka, jakie są nasze możliwości, zarówno jeżeli chodzi o czas, jak i pieniądze oraz to, co może się spodobać naszemu dziecku. Wykazując się jednak inicjatywą, będziemy w stanie nie tylko spędzić wspólny weekend, ale i nawiązać silniejszą więź, ale też być może zainspirować malucha na przyszłość. Warto z tego skorzystać, a wystarczy się nieco rozejrzeć, być może w naszej okolicy ciekawych atrakcji dla dzieci nie brakuje.

temat uzupełnia:  Dolegliwości w ciąży: co jest typowe? Jak sobie radzić?

1. Wesołe miasteczko i parki rozrywki

Wesołe miasteczka to już pewien standard jeżeli chodzi o rozrywkę dla dzieci – w wielu miastach w Polsce można je znaleźć. Od kilku lat panuje też trend na bardziej nietypowe parki rozrywki oraz parki tematyczne. Ciekawym przykładem jest Energylandia w Zatorze, Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie, Magiczne Ogrody w Janowcu, JuraPark Krasiejów czy Farma Iluzji w Mościskach. Oczywiście jest tego znacznie więcej, a dzieci mogą przenieść w fantastyczne światy bajek i historii.

2. Centra Nauki

Czy nauka może być ciekawa i fascynująca? Jak najbardziej! Zdecydowanie w naszym kraju nie brakuje miejsc, gdzie warto wybrać się z dzieckiem, by nie tylko spędziło dobrze czas, ale i przy okazji złapało bakcyla do pochłaniania wiedzy. Prostym przykładem może być wymieniony wyżej JuraPark Krasiejów, który jest Parkiem Nauki i Rozrywki traktującym o prehistorii i jednocześnie jest największym parkiem dinozaurów w Europie. Nie może tu zabraknąć także Planetarium w Toruniu, Chorzowie czy Olsztynie. Ciekawym punktem jest także Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Centrum Nauki Experyment w Gdyni, Hydropolis we Wrocławiu czy Centrum Nauki Keplera w Zielonej Górze, które w ciekawy sposób prowokuje do zadawania pytań i szukania odpowiedzi. Nauka jest super i można to łatwo udowodnić!

temat uzupełnia:  Jak pomagać dziecku w nauce? Jak przygotować je do szkoły?

3. Wyjazd w góry na weekend

Ciekawą opcją jest także wyjazd w góry. O ile powyższe przykłady to rozwiązanie zazwyczaj na jeden dni (chyba że chce się odwiedzić więcej atrakcji), to góry świetnie sprawdzają się właśnie na krótkie dwudniowe wypady. Nie brakuje tam atrakcji i to niezależnie od tego, czy wybieramy się zimą, latem czy inną porą roku. Można więc zorganizować dziecku naukę jazdy na nartach, zabawę na stoku lub wspólną wycieczkę po szlakach górskich. Możliwości oczywiście jest więcej, bo często atrakcji dedykowanych dzieciom nie brakuje.

4. Muzeum na weekend

Muzea, podobnie jak centra nauki nie muszą być wcale nudnymi wystawami, które nie tylko nie zainteresują, ale i jeszcze mocno zniechęcą dziecko do czegokolwiek. Miejscem ciekawym do odwiedzenia na weekend jest choćby Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, gdzie dzieci mogą przejechać się wagonikami, a nawet samodzielnie pokierować lokomotywą. Dla głodnych wiedzy ciekawą opcją jest Żywe Muzeum Piernika w Toruniu, gdzie dzieci mogą nauczyć się wypiekać tradycyjne pierniki, a w Rogalowym Muzeum w Poznaniu wypiekać rogale Świętomarcińskie. Gdzie jeszcze? Wymienić można Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, Muzeum Etnograficzne w Warszawie czy Muzeum Kinematografii w Łodzi.

temat uzupełnia:  Nauka jazdy na nartach to nie wszystko. Czego nauczy się Twoje dziecko w przedszkolu narciarskim?

5. ZOO

Pewnym standardem jest także wypad do ZOO, co dla wielu dzieci jest naprawdę ciekawą atrakcją, a obecne Ogrody Zoologiczne są naprawdę ciekawe. Świetnym tego przykładem jest Wrocław Zoo razem z Afrykarium, które podbija rankingi popularności. To najstarsze Zoo w Polsce, które oferuje naprawdę wiele atrakcji do podziwiania. Warto odwiedzić także Zoo w Opolu, Gdańsku czy Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie. Już niedługo podziwiać faunę morską będzie można także w Łodzi, gdzie tworzy się kompleks Orientarium, przy tamtejszym Miejskim Ogrodzie Zoologicznym. Chorzów, Kraków, Poznań czy Toruń także mogą pochwalić się wspaniałymi ogrodami.

1 komentarz

  1. Mama Monia 12 października 2021 o 14:21

    Fajne te pomysły, można je zrealizować też jesienią, a na wielu stronach są takie sposoby na spędzenie wolnego czasu, że bez dobrej pogody nie ma co próbować.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.