Dziadkowie – co robią często, a czego nie powinni robić babcia i dziadek w kontaktach z wnukami?

Dziadkowie są bardzo ważni w życiu każdego dziecka, jednak niektóre ich zachowania mogą zaszkodzić w wychowaniu. Miło wysłać pociechę z babcią i dziadkiem na wakacje, jednak po powrocie z nich można nie poznać swojego dziecka. Jakie błędy najczęściej popełniają babcia i dziadek i na co powinni uważać rodzice?

Podważają sądy i opinie rodziców

Do jednych z najczęstszych błędów dziadków można zaliczyć podkopywanie autorytetu rodziców, zwłaszcza kiedy nie zgadzają się z ich postępowaniem. Do podważania autorytetu rodziców można zaliczyć tu pozwalanie wnukom na robienie rzeczy zabronionych przez mamę i tatę. Tutaj dziadkowie powinni uszanować taki, a nie inny model wychowania i trzymać się jednego. Z kolei w takich sytuacjach dziecko dostaje sprzeczne komunikaty – zwykle potem rodzice wychodzą na tych złych (którzy wprowadzają same zakazy), a dziadkowie na tych kochanych. Niestety wnuki przez takie podejście stają się też bardziej krnąbrne i uparte, a w przyszłości mają problem z tym, by szanować zdanie innych.

temat uzupełnia:  Czego potrzebuje dziecko, aby było szczęśliwe?

Zaburzają dobowy rytm dziecka

I nie chodzi tu tylko o to, że dziadkowie pozwalają na więcej niż rodzice, oni czasem robią zupełnie po swojemu. Kiedy mama czy tata dają wyraźne wytyczne kiedy dziecko powinno chodzić spać, o jakiej porze i co dawać mu do jedzenia, dziadkowie nie stosują się do tych wskazówek. Nierzadko babcia z dziadkiem pozwalają wnukowi do późna oglądać telewizję, częstując przysmakami, których dziecko nie powinno jeść. Takie zachowanie nie tylko zaburza wnukom ustalony rytm dnia, ale też skutecznie z niego wybija. Potem rodzice zwykle muszą borykać się z pociechą, która domaga się jedzenia, które jej szkodzi lub oglądania do późna telewizji.

Mają wspólne tajemnice z wnukami

O ile można walczyć z tym, że dziadkowie pozwalają na wiele, o tyle nie da się tolerować namawiania dziecka do kłamstwa. W jaki sposób jednak dziadkowie uczą tego wnuki? To bardzo proste…zwykle zaczyna się od stwierdzenia „babcia Ci pozwoli, tylko nie mów tego mamie i tacie, to będzie nasza wspólna tajemnica”. Tym sposobem dziecku zmienia się charakter, ucząc je, że można mieć przed rodzicami sekrety, o których wiedzą tylko dziadkowie. To także prosta droga do tego, by dziecko w przyszłości zaczęło kłamać. I nie zdziwmy się, że jako rodzice usłyszymy kiedyś, że „babcia jest lepsza, bo pozwala, a Ty nie…”. Potem niestety praca nad odwróceniem takich sytuacji jest bardzo trudna i żmudna.

temat uzupełnia:  Zabawki ogrodowe - jakie wybrać dla starszych, a jakie dla młodszych dzieci?

Robią wnukom uwagi

Wcale nie chodzi tu o karcenie za złe zachowanie, ale o robienie uwag na temat wyglądu, o które wnuczek czy wnuczka wcale nie prosili. Nawet stwierdzenie „moja urocza pyza” może być dla dziecka bardzo bolesne, rodzić kompleksy i żal.

Pytają o to, co rodzice o nich mówią

To duży błąd i na pewno wiele babć i dziadków nie przyznałoby się, że skrycie wyciąga od wnuków opinie rodziców na swój temat. Dziecko podczas takiego wypytywania postawione jest w bardzo niekorzystnej sytuacji.

Opowiadają historyjki z życia rodziców

I nie byłoby w tym niczego złego, gdyby wszystkie te opowieści były traktowane jako wspomnienia, a nie stały się źródłem wtajemniczania dziecka we wpadki rodziców. Nierzadko takie przywoływanie „zabawnych” historyjek może zmienić podejście dziecka do rodzicówstracą oni autorytet lub zostaną ośmieszeni.

1 komentarz

  1. Muszu 26 lutego 2019 o 15:46

    Najgorzej jest, kiedy dziadkowie chcą mieć decydujące słowo w sprawach wnuków. Niektórym trudno się pogodzić, że ich dzieci sa teraz rodzicami i to oni w większości kwestii decydują.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.