Dziadek z wnuczką na rowerze

Dziadkowie – co robią często, a czego nie powinni robić babcia i dziadek w kontaktach z wnukami?

Dziadkowie są bardzo ważni w życiu każdego dziecka, jednak niektóre ich zachowania mogą zaszkodzić w wychowaniu. Miło wysłać pociechę z babcią i dziadkiem na wakacje, jednak po powrocie z nich można nie poznać swojego dziecka. Jakie błędy najczęściej popełniają babcia i dziadek i na co powinni uważać rodzice?

Podważają sądy i opinie rodziców

Do jednych z najczęstszych błędów dziadków można zaliczyć podkopywanie autorytetu rodziców, zwłaszcza kiedy nie zgadzają się z ich postępowaniem. Do podważania autorytetu rodziców można zaliczyć tu pozwalanie wnukom na robienie rzeczy zabronionych przez mamę i tatę. Tutaj dziadkowie powinni uszanować taki, a nie inny model wychowania i trzymać się jednego. Z kolei w takich sytuacjach dziecko dostaje sprzeczne komunikaty – zwykle potem rodzice wychodzą na tych złych (którzy wprowadzają same zakazy), a dziadkowie na tych kochanych. Niestety wnuki przez takie podejście stają się też bardziej krnąbrne i uparte, a w przyszłości mają problem z tym, by szanować zdanie innych.

temat uzupełnia:  Czego potrzebuje dziecko, aby było szczęśliwe?

Zaburzają dobowy rytm dziecka

I nie chodzi tu tylko o to, że dziadkowie pozwalają na więcej niż rodzice, oni czasem robią zupełnie po swojemu. Kiedy mama czy tata dają wyraźne wytyczne kiedy dziecko powinno chodzić spać, o jakiej porze i co dawać mu do jedzenia, dziadkowie nie stosują się do tych wskazówek. Nierzadko babcia z dziadkiem pozwalają wnukowi do późna oglądać telewizję, częstując przysmakami, których dziecko nie powinno jeść. Takie zachowanie nie tylko zaburza wnukom ustalony rytm dnia, ale też skutecznie z niego wybija. Potem rodzice zwykle muszą borykać się z pociechą, która domaga się jedzenia, które jej szkodzi lub oglądania do późna telewizji.

Mają wspólne tajemnice z wnukami

O ile można walczyć z tym, że dziadkowie pozwalają na wiele, o tyle nie da się tolerować namawiania dziecka do kłamstwa. W jaki sposób jednak dziadkowie uczą tego wnuki? To bardzo proste…zwykle zaczyna się od stwierdzenia „babcia Ci pozwoli, tylko nie mów tego mamie i tacie, to będzie nasza wspólna tajemnica”. Tym sposobem dziecku zmienia się charakter, ucząc je, że można mieć przed rodzicami sekrety, o których wiedzą tylko dziadkowie. To także prosta droga do tego, by dziecko w przyszłości zaczęło kłamać. I nie zdziwmy się, że jako rodzice usłyszymy kiedyś, że „babcia jest lepsza, bo pozwala, a Ty nie…”. Potem niestety praca nad odwróceniem takich sytuacji jest bardzo trudna i żmudna.

temat uzupełnia:  Jak wzmocnić więź dziecka z ojcem?

Robią wnukom uwagi

Wcale nie chodzi tu o karcenie za złe zachowanie, ale o robienie uwag na temat wyglądu, o które wnuczek czy wnuczka wcale nie prosili. Nawet stwierdzenie „moja urocza pyza” może być dla dziecka bardzo bolesne, rodzić kompleksy i żal.

Pytają o to, co rodzice o nich mówią

To duży błąd i na pewno wiele babć i dziadków nie przyznałoby się, że skrycie wyciąga od wnuków opinie rodziców na swój temat. Dziecko podczas takiego wypytywania postawione jest w bardzo niekorzystnej sytuacji.

Opowiadają historyjki z życia rodziców

I nie byłoby w tym niczego złego, gdyby wszystkie te opowieści były traktowane jako wspomnienia, a nie stały się źródłem wtajemniczania dziecka we wpadki rodziców. Nierzadko takie przywoływanie „zabawnych” historyjek może zmienić podejście dziecka do rodzicówstracą oni autorytet lub zostaną ośmieszeni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *