Jakie zabawki edukacyjne wybrać dla dzieci w różnym wieku?

Zabawki mają nie tylko sprawiać radość, ale także uczyć, dlatego tak ważne jest, by dobierać je do wieku dziecka. Nie powinno być sytuacji, że zabawka edukacyjna jest niedostosowana do umiejętności i możliwości pociechy. Z tego artykułu dowiesz się jak rozwijać dzieci poprzez odpowiednie zabawki.

Zabawki edukacyjne dla dzieci do 2 lat

W wieku do lat dwóch świat wydaje się dzieciom szczególnie interesujący, poznają go za pomocą wielu zmysłów takich jak słuch, węch, smak, dotyk. U malucha w wieku około 2 lat wykształcają się też zdolności motoryczne – dziecko przekonuje się, że rękami można coś zbudować, skonstruować lub narysować. Dlatego najodpowiedniejszymi zabawkami dla dzieci w tym wieku będą duże klocki, sporych rozmiarów puzzle lub pokaźne obiekty do pokolorowania.

Naturalnie, dzieci w wieku do 2 lat uwielbiają wszelkiego rodzaju maskotkiwybierajmy jednak te, które wyrażają emocje takie jak radość, szczęście, smutek. Co do zabawek edukacyjnych, tutaj świetnie sprawdzi się mata edukacyjna z możliwością zmieniania zabawek. Jej elementy powinny drgać, dzwonić i szeleścić, tak, by pobudzać zmysły malucha. Pamiętajmy o tym, by zabawki, które wybierzemy były dość wytrzymałe i by dziecku trudniej było je zniszczyć.

temat uzupełnia:  Dziecko a rozwód, jak pomóc dziecku w czasie i po rozwodzie?

Dzieci w wieku przedszkolnym (4-6 lat) – jakie zabawki edukacyjne wybrać?

Przedszkolak może mieć już swoje zainteresowania. Niektóre dzieci lubią rysować, lepić z plasteliny, śpiewać czy układać klocki. Dobrym pomysłem jest także zakup edukacyjnych zabawek, które posiadają bardziej złożone funkcje na przykład takich jak zabawki elektroniczne. Dla małych naukowców świetną propozycją mogą okazać się zestawy małego lekarza, zestawy laboratoryjne czy dziecięcy sprzęt naukowy.

W tym wieku dzieci zaczynają także próbować swoich sił w konstruowaniu, dlatego dobrze sprawdzą się na pewno klocki magnetyczne i przestrzenne zestawy do układania. Jeśli nasze dziecko to lubi, możemy także pokusić się o rozwijanie go za pomocą planszówek i gier przeznaczonych dla dziecka w jego wieku.

Co z edukacyjnymi zabawkami dla dzieci w wieku szkolnym?

7 latek czasem dobrze już wie czego chce, więc i od zabawek wymaga się tutaj więcej. Warto poszukać dla dziecka w tym wieku ciekawych gier planszowych, strategicznych, towarzyskich czy przygodowych. 7 latek ma już pewne pojęcie o świecie, który nieustannie go fascynuje i sprawia, że ma ochotę zgłębić jego tajemnice. Przed rodzicami jest tez tutaj trudne zadanie, gdyż wszelkiego rodzaju multimedia walczą o uwagę ich pociechy.

temat uzupełnia:  Czego uczyć dziecko w wieku przedszkolnym? Jak wspierać rozwój przedszkolaka?

Rolą dorosłych jest tutaj takie wybranie zabawek edukacyjnych, by dziecko zamiast spędzać czas przed komputerem czy tabletem, dobrze się bawiło i przy okazji rozwijało. Można też już postawić na zabawki takie jak interaktywne roboty, zestawy geograficzne, matematyczne, kule plazmowe czy zestawy typu „zrób to sam”. Dziewczynki mogą nawet spróbować skonstruować lub uszyć samodzielnie lakę według instrukcji – taka zabawka da mnóstwo radości i nauczy sprytu oraz spostrzegawczości. Dla chłopców dobrym pomysłem będą na pewno wieloelementowe zestawy lego z propozycjami budowli, które można skonstruować.

Pamiętajmy, by nie kupować zabawek dla siebie, nawet jeśli bardzo nam się podobają. To nasze dziecko ma się dobrze bawić, a nie my! Dlatego tak ważne jest wysłuchanie o czym marzy nasza pociecha, czym chciałaby się pobawić i co ją interesuje.

2komentarze

  1. Frodo 26 lutego 2019 o 15:35

    Wiadomo, że dzieci najlepiej uczą się przez zabawę. Dobrze, że producenci zabawek zdają sobie z tego sprawę i podsuwają wiele ciekawych propozycji.


  2. Piter 7 listopada 2022 o 13:22

    Zabawki edukacyjne to jedno, ja to chętnie przeczytam artykuł jak dziecko do takich zachęcić, bo moje nie chce.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.