Rodzicielstwo bliskości – na czym polega?

Dzisiaj wiele się słyszy na temat rodzicielstwa bliskości. Czym jest, jakie są jego zasady? Jakie są wady i zalety rodzicielstwa bliskości? Tego dowiesz się z lektury poniższego artykułu.

Czym jest rodzicielstwo bliskości?

Rodzicielstwo bliskości z ang. „attachment parenting” to termin stworzony przez amerykańskiego pediatrę Williama Sears’a, którym określił filozofię rodzicielską, która opiera się na tworzeniu z opiekunami silnej więzi emocjonalnej. Stworzył 7 zaleceń, których powinni trzymać się rodzice. Przeczytać o nich można w książce „Księga Rodzicielstwa Bliskości” Williama Searsa i Marthy Sears. Oto one:

  1. Przygotuj się do ciąży, porodu i rodzicielstwa.
  2. Karm z miłością i szacunkiem.
  3. Reaguj z wrażliwością.
  4. Zapewnij odżywczy dotyk.
  5. Zapewnij bezpieczny sen pod względem fizycznym i emocjonalnym.
  6. Praktykuj pozytywną dyscyplinę.
  7. Dąż do równowagi w życiu osobistym i rodzinnym.

Oczywiście nie ma konieczności stosowania się do wszystkich zasad. Nie trzeba ich też rozumieć bardzo dosłownie i rygorystycznie. Wiele orędowników filozofii AP interpretuje ją jako powiązaną z naturalnym życiem rodzinnym (ang. natural family living – NFL). Właśnie dlatego stawia na naturalny poród, najlepiej w domu, rezygnację z pracy zawodowej jednego z rodziców, wspólne spanie z dzieckiem, karmienie piersią, noszenie dzieci, domową edukację.

temat uzupełnia:  Becikowe: komu przysługuje, gdzie złożyć wniosek, niezbędne dokumenty.

1. Przygotuj się do ciąży, porodu i rodzicielstwa

W tym filarze rodzicielstwa bliskości chodzi o to, by podjąć decyzję o dziecku wtedy, gdy jest się na to gotowym. Nie ulegając naciskom, typu czas na nie, nie po to, by ratować związek. To musi być przemyślana decyzja. Świadoma. Matka musi wiedzieć, że nie jest przymuszona. Dzięki temu łatwiej jest przez wszystko przejść.

Ciąża to czas na troskę o swoje ciało i zdrowie. Nigdy już nie będzie takie samo, bo nosiło w sobie małego człowieka. Trzeba więc skonfrontować się ze swoją fizjologią. Emocje też mają znaczenie. Trzeba umieć sobie z nimi radzić. Akceptować je, ale wiedzieć jak z nich skorzystać. To one pozwolą na rozumienie potrzeb dziecka, a w efekcie na bycie troskliwym rodzicem.

2. Karm z miłością i szacunkiem

Rodzicielstwo Bliskości nie bez powodu jest za długotrwałym karmieniem piersi. Dla dziecka to naturalny, najcenniejszy pokarm, gdyż zawiera w sobie wszystkie składniki niezbędne do życia. W AP zwłaszcza ważne jest tzw. „karmienie na życzenie”. W dalszym etapie żywienia, to dziecko ma wybierać, co będzie jadło i czy w ogóle ma na jedzenie ochotę. To ma być proponowanie, a nie wmuszanie. Tutaj warto poczytać więcej o Baby-Led Weaning – BLW.

temat uzupełnia:  Jak przygotować się do karmienia piersią?

3. Reaguj z wrażliwością

W Rodzicielstwie Bliskości płacz dziecka to metoda komunikacji, a nie manipulacji. Właśnie dlatego rodzic powinien reagować na niego z wrażliwością. Zwłaszcza w okresie noworodkowym, gdy tylko w ten sposób pociecha jest w stanie zakomunikować rodzicom, że coś jest nie tak.

4. Zapewnij odżywczy dotyk

U noworodków najbardziej wykształcony jest zmysł dotyku. Właśnie dlatego tak ważne jest dla nich przytulanie, noszenie, czucie obecności rodzica. Dzięki temu czują się bezpiecznie i mogą poznawać otoczenie. Ważne jest noszenie dziecka, gdyż z góry może więcej zobaczyć. Świetnie sprawdza się chusta. Zwłaszcza u aktywnych rodziców.

5. Zapewnij bezpieczny sen pod względem fizycznym i emocjonalnym

Uważa się, że dziecko, które śpi z rodzicami ma lepszej jakości sen. Właśnie dlatego wielu orędowników Rodzicielstwa Bliskości jest za co-sleepingiem. To pozwala budować więź. Poza tym dziecko rzadziej się budzi. Niektórzy uważają, że wsłuchuje się w oddech rodzica, przez co raczej nie grozi mu tzw. „śmierć łóżeczkowa”. Wspólne spanie to może być kołyska dostawiona do łóżka, niekoniecznie jedno łóżko.

6. Praktykuj pozytywną dyscyplinę

Ten filar zakłada, że wychowanie oparte ma być na dialogu z dzieckiem. Nie na nakazach i zakazach, zgodnie z ideami „zimnego chowu”, ale na poznawaniu potrzeb dziecka. Rodzice mają być przewodnikami, nie strażnikami.

temat uzupełnia:  Czego potrzebuje dziecko, aby było szczęśliwe?

7. Dąż do równowagi w życiu osobistym i rodzinnym

Ostatnia z wytycznych to krok w stronę rodziców. Pojawienie się na świecie dziecka wywraca ich życie do góry nogami. Jednak nie mogą skupić się wyłącznie na potomku. Powinni szukać dla siebie odpoczynku. Dzięki temu zadbają o siebie samych i swoją relację.

1 komentarz

  1. Natalia 21 lutego 2019 o 14:48

    W sumie te zasady są takie… proste i zwyczajne. Nic odkrywczego. Ale właśnie czasem proste, niewydumane rzeczy są najlepsze i na pewno warto przypominać o potrzebie bliskości, jaką odczuwa dziecko.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.