Co czytać dziecku w wieku przedszkolnym?
Książki stanowią ważny aspekt w edukacji dzieci. Rozwijają ich wyobraźnię i zdolności poznawcze, a także są ważnym nośnikiem wartości moralnych. Nie da się ich przecenić i dlatego istotne jest to, aby zapewnić dziecku dostęp do literatury. W przyszłości może to zaprocentować, a nasze dzieci zyskają cenną wiedzę i umiejętności. Książki jednak należy dobrać odpowiednio do wieku – które z nich idealnie nadadzą się dla przedszkolaków?
- ”Misiostwo świata” Grzegorz Janusz
- ”Doktor Doittle” Hugh Lofting
- ”Baśnie” H. Ch. Andersen
- ”Pinokio” Carlo Collodi
- ”Wiersze” Wanda Chotomska
Jakie korzyści płyną z czytania książek dzieciom?
Dobra książka potrafi wyzwolić prawdziwe pokłady wyobraźni, do tego buduje charakter, jak również ma duży wpływ na rozwój emocjonalny oraz intelektualny. Zalet książek jest mnóstwo, a w przypadku dzieci odgrywają ważną rolę w kształtowaniu języka, jak również nauce logicznego i krytycznego myślenia. Liczne przesłania moralne zawarte w bajkach, baśniach i wierszach dodatkowo uczą dzieci empatii, wrażliwości, poczucia własnej wartości czy życzliwości względem innych. Jakie książki warto czytać przedszkolakom? Poniżej lista kilku tytułów.
”Misiostwo świata” Grzegorz Janusz
Jest to ciepła, rodzinna opowieść, która zabiera nas w świat zwierząt i ich niesamowitych przygód. Przede wszystkim jednak jest to książka o tolerancji, pokonywaniu lęków oraz akceptowaniem siebie takim, jakim się jest. Dzieci mogą się dzięki niej nauczyć czym jest miłość, a także, że w życiu warto jest być dobrym.
”Doktor Doittle” Hugh Lofting
Jest to seria książek skierowanych do dzieci. Opowiada o przygodach lekarza, który po tym, jak nauczył się języka zwierząt stał się weterynarzem, pomagając im i ratując, gdy źle im się działo. Te przesympatyczne przygody na pewno zapadną w pamięć każdego dziecka, przy okazji maluch zapozna się także ze światem zwierząt.
”Baśnie” H. Ch. Andersen
Baśnie Andersena z pewnością przez wiele osób zostaną uznane za swego rodzaju podstawę w kanonie literatury dziecięcej. Ten zbiór niesamowitych opowieści bawi i uczy, przekazując w swojej treści mnóstwo nauk związanych z moralnością, empatią i dobrem. Niewątpliwie dzieci powinny się z nimi zapoznać.
”Pinokio” Carlo Collodi
Ta powieść z gatunku fantasy zaliczana jest już do klasyki literatury dziecięcej. Głównym bohaterem jest doskonale znany nam pajacyk Pinokio, który został wystrugany przez szewca Dżeppetto. Bajka ma duże walory moralizatorskie pokazując, że samolubne i złośliwe zachowanie przynosi więcej szkody niż pożytku, a będąc dobrym i życzliwym dla innych, można osiągnąć więcej i stać się prawdziwym chłopcem.
”Wiersze” Wanda Chotomska
To jedna z najbardziej znanych polskich pisarek literatury dziecięcej. Jej twórczość, nie tylko poetycka doskonale sprawdza się w każdym pokoleniu. W swoich utworach bawi się słowem i językiem, tworząc niesamowite skojarzenia i przenośnie, a co więcej, przekazując w ten sposób wszystkie najważniejsze wartości, które dziecko powinno przyswoić.
Rynek książki dziecięcej jest naprawdę bardzo szeroki. Warto skorzystać z tej możliwości i zapewnić dziecku kontak z literaturą, która będzie je nie tylko bawić, ale i uczyć.
Noo, z „Pinokiem” to nie wiem, tam jest masa naprawdę brutalnych scen (jak odgryzanie łap i uszu czy wieszanie biednego pajacyka na gałęzi). Jak dla przedszkolaków to trochę jednak mocna rzecz.