Auto dla rodziny, czym się kierować przy wyborze samochodu rodzinnego?

Wybór samochodu dla wielu osób jest rzeczą niezwykle trudną, ponieważ wybór na rynku jest naprawdę bardzo szeroki, a preferencje bywają różne. Czym jednak powinno się kierować przy wyborze samochodu dla rodziny? Jaka wielkość? Jaki model? Na co zwracać uwagę?

Czym kierować się przy wyborze auta rodzinnego?

Na wstępie warto jest zadać sobie kilka podstawowych pytań, które mogą pomóc nam w zawężeniu poszukiwań. Po pierwsze cena – to znaczy ile jesteśmy w stanie wyłożyć pieniędzy na samochód, na ile nas stać. Od tego z pewnością pójdzie się w stronę kwestii takiej jak to, czy będzie to samochód nowy czy używany. Inna sprawa, to jak duża jest nasza rodzina. Rodzice z jednym dzieckiem, dwójką, a może trójką pociech? Od tego będzie zależało jak duży musi być to samochód, by wszystkich pomieścić, w dodatku z fotelikami samochodowymi i jeszcze bagażem, jeżeli planujemy rodzinne wyjazdy. Rzecz jasna przyda się też określenie tego, w jakich warunkach będzie się jeździło samochodem – miasta, przedmieścia, autostrady… będą to dalekie trasy czy jednak krótkie nieodległe wyjazdy?

temat uzupełnia:  Co to znaczy Smyk, kiedy dziecko jest smykiem?

Jaki model samochodu dla rodziny?

Gdy mówimy o aucie rodzinnym, najczęściej mamy na myśli modele kombi. Warto jednak od razu zaznaczyć, że nie jest to jedyny typ samochodu, który należałoby wziąć pod uwagę, bowiem z innych pojemnych aut można wymienić jeszcze SUV-a oraz vana. Każdy z tych modeli ma swoje wady i zalety, a przede wszystkim charakteryzuje się zdecydowanie większą pojemnością i ilością przestrzeni, która przydatna jest w przypadku większych rodzin. Trzeba jednak się liczyć z tym, że duże samochody najczęściej zużywają więcej paliwa, zajmują więcej miejsca, a w dużych miastach parkowanie nimi może być problematyczne.

Jeżeli nie planujemy wielkich wypadów, a nasze oczekiwania nie aż aż tak duże, bo wiemy, że samochodem nie będziemy jeździć więcej niż kilka kilometrów od domu, do tego ledwo kilka razy w roku, wówczas standardowy hatchback będzie w zupełności wystarczający. Rzecz jasna trzeba w pierwszej kolejności określić swoje potrzeby, swoje i swojej rodziny.

Jakie auto rodzinne – nowe czy używane?

W tym przypadku wszystko będzie się rozbijać o koszty, to jest jakim budżetem dysponujemy i ile pieniędzy jesteśmy w stanie przeznaczyć na samochód. Większość ludzi kupuje używane auta, choć wiadomo, że w tym przypadku lepiej jest wybierać oferty ze sprawdzonych źródeł i samochody, które zostały rzetelnie sprawdzone. W końcu na bezpieczeństwie rodziny powinno nam zależeć w szczególności. Inną możliwością jest skorzystanie z komisów przy autoryzowanych salonach samochodowych, które dają nam właśnie potrzebną gwarancję.

temat uzupełnia:  Jakie zajęcia dodatkowe wybrać dla dziecka?

Jeżeli jednak budżet nam na to pozwala, warto pomyśleć o samochodzie z salonu, ale jak już zostało to stwierdzone, jest to wybór indywidualny. To czym powinniśmy się kierować w pierwszej kolejności to bezpieczeństwo. Sprawdzenie historii samochodu, a także przejrzenie testów zderzeniowych powinno być tym, co sprawdzimy przed zakupem wybranego modelu.

Jak kupić samochód dla rodziny?

Chodzi tutaj przede wszystkim o kwestie finansowe. Na pewno decyzję o zakupie nie powinno się podejmować z dnia na dzień, tylko wszystko dokładnie przemyśleć i sprawdzić odpowiednio wcześniej. Można też przeznaczyć określony czas na zebranie potrzebnego budżetu, a także przejrzenie ofert banków w poszukiwaniu najlepszego kredytu, który dodatkowo nie wpędzi nas w kłopoty finansowe. Zebranie przynajmniej części potrzebnej kwoty i wzięcie zapożyczenia w banku, na korzystnych warunkach może pomóc nam w zakupie wymarzonego samochodu rodzinnego.

2komentarze

  1. Tomek 18 lutego 2019 o 10:59

    Jeśli chodzi o samochód rodzinny, to dla mnie najważniejsze są jego pojemność oraz bezpieczeństwo. Na inne sprawy mogę ewentualnie przymknąć oko, ale w tych dwóch kwestiach nie ma mowy o kompromisach.


  2. darka 28 lipca 2019 o 19:35

    Dokładnie, auto rodzinne musi byc przestronne i bezpieczne tak jak nasz Opel Vivaro. Mąż wykorzystuje w pracy ale i jeździmy nim razem z nasza 4 dzieci. Przestronne wnętrzem, auto wygodne, bezpieczne.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.