Co to znaczy Smyk, kiedy dziecko jest smykiem?

Często o dzieciach mówimy jako o smykach, ale co tak naprawdę to słowo oznacza? W jakich przypadkach w ogóle pojawia się to wyrażenie i dlaczego tak często go używamy? Słowo smyk i jego znaczenie.

Co oznacza słowo smyk?

Według słownika języka polskiego „smyk” to wyraz potocznie używany przede wszystkim w kontekście małych dzieci. Oznacza po prostu nic innego jak: malec, brzdąc, smarkacz, szkrab. Oczywiście konotacja tego słowa jest w wydźwięku pozytywnym, nieco żartobliwym i o znaczeniu zdecydowanie pieszczotliwym. Najczęściej właśnie tak osoby dorosłe, zarówno rodzice, krewni, jak i inni wyrażają się od danym dziecku.

Można przecież powiedzieć „A to smyk!”, gdy maluch coś zmaluje. Można też stwierdzić, że „jest to uroczy smyk” z tego dziecka. Co istotne, najczęściej określa się tym mianem chłopców. Raczej nie zdarza się, by nazywać tak dziewczynki. Zresztą my jako dorośli, często wracając wspomnieniami do lat dziecięcych, samych siebie mianujemy „smykami”.

temat uzupełnia:  Ile kosztuje rozwód? Koszty sprawy rozwodowej.

Smyk to urwis?

Jedno ze znaczeń to także urwis, czy właśnie smarkacz. Zazwyczaj słowa „smyk” używa się w kontekście dziecka żwawego, żywego złota, które lubi wiecznie wpadać w jakieś kłopoty, czy po prostu wszędzie jest go pełno. Poniekąd ma to nieco pejoratywne zabarwienie kontekstowe, jednak z racji pieszczotliwości wyrażenia, traci na negatywnym znaczeniu. Smyki, czyli rozrabiaki, to małe dzieci, które są wszystkiego ciekawe, co bywa też mocno kłopotliwe dla rodziców.

Jakie są jeszcze inne znaczenia słowa smyk?

Smyk, czyli pieszczotliwe określenie dziecka ma jeszcze kilka innych, mniej znanych znaczeń, o których można było nie wiedzieć. Jednym z nich jest sitowie albo element żurawia. Tym słowem określa się także szybki ruch – myk-smyk. Jest także oznaczeniem dźwięku, jaki wydają niektóre instrumenty strunowe, na przykład skrzypce. Nie bez powodu wyrazem pokrewnym jest tu smyczek.

Może mieć też zdecydowanie bardziej negatywne znaczenie. Widać to na przykładzie osób, które smykami nazywają innych dorosłych lub prawie dorosłych ludzi. Służy wówczas do określenia różnic w zajmowanych stanowiskach, a takie smyki to ktoś młody, niedoświadczony i najpewniej niewiele potrafi.

temat uzupełnia:  Becikowe i inne dodatki - ile pieniędzy na dziecko możesz dostać?

Kiedy dziecko jest smykiem?

Najczęściej mianem tym nazywany małe dzieci, w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Jak zostało już stwierdzone, smyk to inaczej szkrab, co za tym idzie, używane jest głównie w stosunku do najmłodszych. Oczywiście może się zdarzyć, że ktoś nazwie tak osobę starszą, ale wówczas nie ma to w sobie ani pieszczotliwości, ani pozytywnego wydźwięku. Kiedy dzieci przestają być smykami? Tak naprawdę dla swoich rodziców nigdy, przecież dzieci nie wyrastają z bycie smykami, skarbami, chłopcami czy dziewczynkami.

2komentarze

  1. Mamuśka 1 października 2021 o 11:58

    Dla mnie Smyk, to przede wszystkim chłopiec. Nie mówiłabym tak do mojej córki. Jakoś tak mi się wydaje, że bardziej to określenie pasuje do chłopca. A mi to się w ogóle kojarzy ze sklepem….


  2. Gabi 29 listopada 2021 o 14:42

    To raczej takie drobne, nieszkodliwe słówko i można go stosować nawet, jak nie jest urwisem. Ja często na swojego Piotrusia mówię smyczku i nie widzimy w tym nic złego hehe


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.