Nauka mówienia to złożony proces, który wymaga czasu i praktyki. Kiedy dziecko zaczyna mówić? Jak wspomóc malucha podczas nauki mówienia? Przekażemy Ci kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym będzie to dla Twojej pociechy przyjemnością.
- Jak przebiega nauka mówienia u dzieci?
- Z jakich etapów składa się nauka mówienia dziecka?
- Jak nauczyć dziecko mówić?
Jak przebiega nauka mówienia u dzieci?
Dzieci porozumiewają się ze światem od momentu urodzenia. Na początku głównie poprzez płacz, jednak z czasem niemowlaki zaczynają wydawać proste dźwięki, aż w końcu uczą się całych słów i wypowiadają zdania. Jak przebiega nauka mówienia u dzieci? Najpierw maluchy są nastawione na słuchanie, później zaczynają powtarzać zasłyszane dźwięki i słowa. Następnie tworzą z nich proste wyrażenia, a potem całe konstrukcje zdaniowe. Aż w końcu ich wypowiedź jest spójna i zrozumiała.
Z jakich etapów składa się nauka mówienia dziecka?
Pierwszym etapem jest okres melodii, który zwykle trwa do pierwszego roku życia malucha. W tym czasie niemowlę eksperymentuje z dźwiękiem. W okolicach 2-3 miesiąca życia malucha padające z jego ust dźwięki przypominają gruchanie. Dziecko wydaje je nieświadomie, a ten etap nazywany jest głużeniem. Z czasem niemowlę staje się bardziej świadome i zaczyna powtarzać dźwięki zasłyszane z otoczenia. Są to pojedyncze sylaby — takie jak „pa”, „ma”, „um”, „ba” — ten etap to gaworzenie.
Między 1. a 2. rokiem życia następuje okres wyrazu, kiedy dziecko mówi mama i tata, a także potrafi powiedzieć m.in. „papa”, „baba”, „daj” i „tam”. Często wymyśla także własne określenia na przedmioty i czynności.
Po etapie wyrazu przychodzi czas na okres zdania, gdy maluch zaczyna konstruować proste wyrażenia składające się z kilku słów. Okres ten trwa mniej więcej od 2. do 3. urodzin dziecka. W tym czasie maluch intensywnie poznaje otaczający go świat, by po ukończeniu 3. roku życia wejść w okres swoistej mowy dziecka, który zwykle kończy się w okolicach 7. urodzin. Teraz maluch posiada bardzo bogaty zasób słownictwa, chociaż zdarza mu się popełniać błędy, to potrafi znaleźć określenie na niemal każde zjawisko czy też czynność.
Jak nauczyć dziecko mówić?
Kiedy dziecko zaczyna mówić, w życiu jego rodzica bardzo wiele się zmienia. W końcu może swobodnie porozumiewać się ze swoją pociechą. Zastanawiasz się, jak zachęcić dziecko do mówienia? Postaraj się włączyć malucha do rozmowy — zadawaj pytania i opowiadaj o czynnościach, które wykonujesz. Słuchaj, kiedy dziecko zaczyna mówić i daj mu do zrozumienia, że je rozumiesz, nawet wtedy, gdy używa własnych określeń. Nie powtarzaj ich jednak za maluchem. Postaraj się nie poprawiać dziecka, a jedynie stosować właściwe nazwy. W ten sposób maluch chętniej będzie chciał z Tobą rozmawiać.
Dobrym rozwiązaniem są również książki do nauki mówienia, które możesz przeglądać razem z dzieckiem. Maluchy uwielbiają zabawę, dlatego wspólne czytanie będzie świetną okazją do rozwoju słownictwa. Możesz także śpiewać ze swoim dzieckiem piosenki i tańczyć. Twojemu maluchowi na pewno spodoba się taka forma nauki i zacznie powtarzać zasłyszane słowa. Ćwicz z dzieckiem język, robiąc głupie miny i wydając śmieszne odgłosy, a niebawem wyrośnie z niego mały elokwentny człowiek.
Nauka mówienia wymaga cierpliwości, jednak może być świetną zabawą dla malucha, dlatego spędzaj jak najwięcej czasu z dzieckiem, opowiadając mu o otaczającym go świecie.